Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević obišao je u petak Centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, kojega je Grad Zagreb 3. kolovoza preuzeo od privatnog koncesionara, te najavio izgradnju 3. stupnja pročišćavanja otpadnih voda i centra za gospodarenje otpadom.

Količina otpadne vode koja se u CUPOVZ-u godišnje pročisti prije nego što uđe u rijeku Savu je količina volumena 40 Jarunskih jezera, istaknuo je Tomašević.

CUPOVZ ima prvi i drugi stupanj pročišćavanja otpadnih voda, a gradit će se i treći koji će biti sufinanciran iz EU fondova, a kasnije i četvrti, najavio je te podsjetio da je treći stupanj pročišćavanja otpadnih voda u “Projektu Zagreb” koji će biti sufinanciran iz EU fondova.

Tomašević je izvijestio da je 93 posto zaposlenika bivšeg privatnog koncesionara odlučilo prijeći u gradsko poduzeće tako da postoji kontinuitet što se tiče usluge istaknuvši tri razloga za raskid koncesije s privatnim koncesionarom CUPOVZ-a.

To će, kaže, biti financijski povoljnije za Zagreb, nego da je CUPOVZ ostao u koncesiji do njezina isteka, do konca 2028. Također, zemljište gdje je CUPOVZ je strateški najbitnije zemljište u Zagrebu – to je jedina i ujedno najbolja lokacija za centar za gospodarenje otpadom (CGO), jer se radi o industrijskoj zoni.

Najavio je da će se centar za gospodarenje otpadom izgraditi do 2028., i to po najnovijim EU ekološkim standardima. Bit će to zatvoreno postrojenje i nikakav neugodan miris, a kamoli zagađenje ne smije iz njega izaći, naglasio je. Gradnja CGO-a omogućit će zatvaranje odlagališta otpada Jakuševec.

CGO je investicija od oko 140 milijuna eura, te je upravo u završnoj fazi postupak javne nabave za odabir tvrtke koja će napraviti projektnu dokumentaciju, a vrijednost toga je oko 800.000 eura.

Tomašević je objasnio da jedino sada, kada upravljaju tim gradskim zemljištem koje se vratilo u posjed Gradu Zagrebu nakon 24 godine, mogu graditi centar za gospodarenje otpadom, a mogu dobiti i EU sufinanciranje za izgradnju trećeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda, investiciju vrijednu 94 milijuna eura, budući da time, prema pravilima EU, ne smije upravljati privatno poduzeće.

Riješen je također problem zbrinjavanja otpadnog mulja “koji se u stotinama tisuća tona desetljećima akumulirao na lokaciji CUPOVZ-a”, te će se mulj automatski odvoziti i zbrinjavati.

“Zagreb je bio zadnji koji je imao privatnu koncesiju i u budućnosti to više niti jedan grad ne može i da hoće napraviti jer je to zakonom zabranjeno”, istaknuo je Tomašević podsjetivši da je promijenjen Zakon o vodama.

Rekao je i da Grad s bivšim privatnim koncesionarom CUPOVZ-a još vodi razgovore jer je potrebno utvrditi trošak naknade zbog raskida koncesije, te će nastojati da se to postigne sporazumno, a ako to neće biti moguće, imat će arbitražu.