Kamala Harris, potpredsjednica Joea Bidena, u nedjelju je postala glavna favoritkinja za demokratsku kandidaturu za izbore u studenom, nakon što je američki predsjednik od nje odustao. Tko je ona?

Biden je u nedjelju objavio da ipak neće biti kandidat demokrata na izborima u studenom. Potom je podržao svoju potpredsjednicu Kamalu Harris kao protukandidatkinju bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu, kandidatu republikanaca.

Ona je 2021., preuzimajući vodstvo SAD-a uz Bidena, postala prva žena, Afroamerikanka i osoba azijskog podrijetla na funkciji potpredsjednice.

Rođena je 20. listopada 1964. u Oaklandu u Kaliforniji. Majka joj je istraživačica raka koja se doselila iz Indije, a otac ekonomist s Jamajke.

Većinu mladosti provela je u Montrealu u Kanadi prije nego što je otišla na Sveučilište Howard, povijesni crnački koledž u Washingtonu. Kasnije je diplomirala pravo na kalifornijskom sveučilištu Berkeley.

Na političku scenu Kalifornije probila se kad je izabrana za okružnu tužiteljicu San Francisca. Uskoro je postala prva žena i crnkinja na funkciji glavne državne tužiteljice te savezne države 2011. godine.

To joj je pomoglo u kasnijoj političkoj karijeri. Kao senatorica je stekla nacionalno priznanje među demokratima zbog oštrih ispitivanja dužnosnika vlade Donalda Trumpa.

Zbog njezine povijesti borbe protiv reforme kaznenog pravosuđa u Kaliforniji, dok je djelovala kao glavna državna tužiteljica, navukla je na sebe prezir progresivaca koji su je optužili da se igra “policajca” u vrijeme kad su jačali prosvjedi diljem zemlje. Prosvjednici su tada tražili promjene u policijskom sustavu.

No Harris je često podržavala progresivne politike oko pitanja kaznenog pravosuđa i govorila je da nikada neće pozivati na smrtnu kaznu.

Progresivno krilo Demokratske stranke optuživalo ju je da je provodila oštre kaznene politike koja je većinom pogađala crnce. Danas ju hvale kao najveću zagovornicu prava na pobačaj unutar Demokratske stranke.

Uz Bidenovu obitelj veže je i prijateljstvo s njegovim sinom Beauom, državnim tužiteljem iz Delawarea koji je umro od raka.

I ona se natjecala za predsjednicu 2019. godine, a njezina kandidatura isprva se činila obećavajućom. Nakon prve debate povela je u anketama, ali je ispala iz utrke u prosincu nakon što se njezina kampanja našla na meti kritika.

Kritičari kažu da je teško utvrditi njezin ideološki stav, ali je su je većinom opisivali kao pragmatičnu i umjerenu.

Na demokratskim predizborima bila je među najoštrijim kritičarima Bidena. Optuživala ga je da se sedamdesetih protivio politici prijevoza crne djece školskim autobusima u većinski bjelačke škole. Budućeg američkog predsjednika, tada 77-godišnjaka, nazivala je dijelom starog, gardijskog političkog establišmenta koji ne predstavlja Demokratsku stranku.

Biden ju je, međutim, izabrao za potpredsjednicu, tvrdeći da nije zlopamtilo.

U nedjelju je, nakon što je objavio da odustaje od kandidature, kazao je kako je odabir Harris „bila najbolja odluka koju je donio”.