Djelatnici Zavoda za hitnu medicinu danas u obilježili Svjetski dan oživljavnja. Inače, 16. listopada se do sada obilježavao kao europski, a ove godine se po prvi puta obilježava na svjetskoj razini. Cilj obilježavanja je građane educirati o prvoj pomoći pacijentu ukoliko dođe do srčanog zastoja.

– Ukoliko stojimo i ništa ne radimo, eventualno nazovemo Hitnu, mozak u roku od tri do pet minuta umire jer je bez kisika i najčešće do dolaska Hitne medicinske službe mi ništa više ne možemo napraviti – kazala je Mirjana Hanžeković, ravnateljica Zavoda. Konstantnom reanimacijom, kompresijom prsnog koša odnosno masažom srca može se puno učiniti, što potvrđuje i statistika koja kaže kako su šanse preživljavanja u takvim situacijama do četiri puta veće ukoliko se krene odmah s reanimacijom.

U posljednjih godinu dana zabilježeno je 136 slučaja zastoja srca, od čega je bilo čak 25 laičkih reakcija. Što se točno treba u takvim situacijama učiniti, objasnila je doktorica Ivanka Kotnik, specijalistica hitne medicine.

dan oživljavanja (1)

– Ono što svaki laik može napraviti da bi održao život osobi koja je životno ugrožena jest da ako se netko sruši pred nama dužnost nam je kao građanima da odreagiramo. Ako je osoba bez svijesti i ako smo utvrdili da ne diše, započinjemo s postupcima oživljavanja, dakle masažom srca i upuhivanjem zraka u prethodno oslobođeni dišni put nakon što smo stavili osobu na leđa – objasnila je i dodala kako se to naizmjenično radi u omjeru 30 pristiska prsnog koša i dva upuha zraka.

dan oživljavanja (2)

– Istovremeno, imamo i na dvije lokacije u Koprivnici, koliko znam, priručni defibrillator s kojim možemo nekome spasiti život. Jedan je kod Željezničkog kolodvora i jedan kod bazena – rekla je dr. Kotnik.

go/prigorski.hr