Povodom subotnjih izbora za šefa podravsko-prigorskog HSS, oko kojeg se sve više lome koplja, posebice oko kandidata Hrvoja Petrića, razgovarali smo s jednim od favorita ovih izbora Mariom Švegovićem, načelnikom općine Koprivnički Ivanec i članom proširenog predsjedništva stranke na nacionalnoj razini.

Kao što smo već pisali uz bok mu stoji i uspješni Podravkin menadžer i načelnik Općine Koprivnički Bregi Mario Hudić koji je nedavno na našem portalu iznio svoj plan za novi županijski HSS nakon odlaska Mađera.

S obzirom na zateknutu vrlo lošu situaciju u županijskom HSS-u s uspješnim načelnikom i potpredsjednikom županijske organizacije HSS-a otvoreno smo razgovarali o političkim planovima, planu za spas podravsko-prigorskog HSS-a, proširenju članstva kojeg u nekim općinama gotovo da i nema, uvijek aktualnoj Piškornici, kao i svim projektima koje je uspio pokrenuti i realizirati u nepunih dvije godine mandata.

Upravo se nalazite na polovici svog mandata kao načelnik Općine Koprivnički Ivanec gdje kad ste se kandidirali nisu vam davali prevelike šanse protiv tadašnjeg aktualnog načelnika. No vi ste uspjeli i sada idete za čelnika županijskog HSS-a. Kako to komentirate i što se uspjeli pokrenuti od projekata u Koprivničkom Ivancu koji ste zatekli u dugovima kad ste postali načelnik?

Da, istina kad sam krenuo za načelnika Koprivničkog Ivanca nisu mi davali puno šanse, no nakon obilaska terena i velikog zalaganja uvjerljivo sam pobijedio. Nakon pobjede zatekli su me dugovi od prošlog načelnika i vrlo nejasna situacija oko Piškornice za koju znamo kako je završila prošle godine kada se promijenila uprava i vodstvo. U samo dvije godine uspio sam financijski konsolidirati općinu te pokrenuti mnoge razvojne i infrastrukturne projekte.

Kao najvažnije općinske projekte istaknuo bi proširenje vrtića koji ćemo završiti najvjerojatnije do ljeta ove godine i to isključivo iz općinskih sredstava i izgradnja nogostupa na sjevernom dijelu Koprivničke ulice u Koprivničkom Ivancu. Projekt je to koji je sufinanciran sredstvima Europske unije i vrijednosti skoro 2 milijuna kuna.

Radovi su započeli 27. srpnja 2018. godine, a završili su 28. prosinca 2018. godine. Tu je i projekt „Izgradnja parkirališta kod groblja u Koprivničkom Ivancu“ koji je u jednom dijelu sufinanciran od strane Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, a ukupne vrijednosti oko pola milijuna kuna.

Projekt je isto uspješno završen krajem prošle godine. Iz Proračuna Općine Koprivnički Ivanec u drugoj polovici ove godine izdvojeno je 90 tisuća kuna za potrebe Osnovne škole Koprivnički Ivanec, a značajan dio tih sredstava utrošen je na uređenje zgrade Osnovne škole u Kunovcu i to na obnovu fasade te na izvođenje mnogih građevinskih radova.

Ukupna sredstva za Osnovnu školu Koprivnički Ivanec izdvojena u 2018. godini iznose 150 tisuća kuna. Uz to još sufinanciramo prehranu djeci u školskoj kuhinji u iznosu od 150 tisuća kuna, zatim kupovinu radnih bilježnica 80 tisuća kuna i prijevoz učenika 60 tisuća kuna. Od još bitnijih infrastrukturnih projekata koje smo realizirali prošle godine je modernizacija javne rasvjete po svim selima gdje smo investirali oko 80 tisuća kuna.

Osim infrastrukturnih projekata, što ste napravili po pitanju vaše poslovne zone i projekata bitnih za lokalnu zajednicu?

Ove godine smo kandidirali neke projekte na raspisane natječaje, a za koje očekujemo pozitivan ishod tijekom 2019. godine i početak radova. U prvom redu to je projekt „Ivanec centar“ koji obuhvaća kompletnu rekonstrukciju društvenog doma u naselju Koprivnički Ivanec, izgradnju pješače zone, parkirališta, uklanjanje dviju dotrajalih zgrada pored društvenog doma, te uređenje okolnih površina. Procijenjena vrijednost projekta je 7,5 milijuna kuna.

Što se tiče poslovne zone prošle godine općina je prodala zemljišta u Poslovnoj zoni Koprivnički Ivanec, pa su tako potpisana i realizirana dva Ugovora o kupoprodaji zemljišta sa dva investitora.

foto: V. Štefanek

Prvi je tvrtka Unijabeton iz Zagreba, sa kojom smo potpisali ugovor o kupoprodaji 5.000 m2 zemljišta u Poslovnoj zoni Koprivnički Ivanec. Radi se o tvrtki koja ima tradiciju dugu 15 godina i koja je jedan od najvećih proizvođača betona na području grada Zagreba. Glavna djelatnost joj je proizvodnja i prodaja betona, a na predmetnom zemljištu namjerava izgraditi betonaru i gospodarske objekte kao prateće objekte betonare.

Sukladno opsegu svojeg posla, imaju potrebu za zapošljavanjem dodatnih 8 do 10 radnika. Druga je tvrtka Auto – Aktiv d.o.o. Koprivnica. Poduzeće Auto – Aktiv d.o.o. Koprivnica bavi se uvozom, prodajom i servisom rabljenih vozila, a na predmetnom zemljištu imaju namjeru izgraditi objekt od cca 400 m2 koji bi dijelom služio kao ured i servis vozila.

Za kraj tu su i dva projekta vezana uz zaštitu okoliša, a koja su nam odobrena za financiranje ukupne vrijednosti skoro 400 tisuća kuna. Kako nam je ekologija bitna jako se veselim realizaciji tih projekata.

U zadnje vrijeme puno se problematizira situacija oko izbora predsjednika županijskog HSS-a. Konkurencija je jaka, izborna skupština je sutra oko 18 sati. Što očekujete od ovih izbora i koji su vaši planovi ukoliko budete izabrani?

Da, koliko pratim po medijima situacija se dosta zakomplicirala, no ne vidim tu neki veliki problem. Vjerujem da će delegati u subotu izabrati kandidata za kojeg vjeruju da je neovisan od političkih utjecaja, koji uspije uvjeriti druge da ima jasnu viziju u kojem smjeru treba ići novi županijski HSS. Bilo je dosta podjela, vrijeme je da završi loša atmosfera koja se stvorila u članstvu nakon prošlih lokalnih izbora, a posebice nakon odlaska Mađera.

Moji prvi potezi bi bili jačanje organizacije na županijskoj razini, posebice na području gradova poput Đurđevca i općina gdje do sada HSS nije bio prisutan. U planu mi je u svakoj općini gdje nismo toliko prisutni pokrenuti izbore i imenovati predsjednike općinskih organizacija. Uz to intenzivno bi se radilo na pomlađivanju članstva.

Vrijeme je da HSS u Koprivničko-križevačkoj županiji postane moderna stranka temeljena na razvoju sela i gospodarstva. Mislim da su neki zaboravili što je nekad HSS bio i na čijim počelima počiva naša stranka. Predsjednik HSS-a Krešo Beljak ima jasnu viziju stranke, no ponekad u malim sredinama prevladaju neki drugi politički interesi koji nisu sukladni interesu stranke. To se dogodilo na prošlim lokalnim izborima za župana gdje smo pomalo izigrani, a polako nas se pokušava minorizirati i u slučaju Piškornice.

To je nešto što više nikad ne smijemo dopustiti. Mi ne trebamo koalicijske partnere koji će se služiti nama kako bi prikupili glasove već da mi možemo parirati njima i da mi svoje kandidate predstavimo, kandidiramo i sudjelujemo u izvršnoj vlasti. To je moja vizija novog podravsko-prigorskog HSS-a.

Što je po vama ključno za HSS?

Da dobijemo načelnike, župane, da se pokrene gospodarstvo. Primjer su Varaždinska županija, Međimurska županija, gradovi poput Preloga, Ludbrega i Čakovca koji neprestano privlače strane investitore i podižu zaposlenost u svojim sredinama. Što mi radimo, mi takoreći osim Podravke i Belupa i još neki manjih firmi koje su tu već godinama, nemamo investicije i zdravu poslovnu klimu koja bi zadržala mlade.

Uz to, glavni cilj nam je da imamo svog kandidata za župana. To je nekad bila baza HSS-a. Otvoreni smo za koaliciju sa svim strankama, ali pod uvjetom da HSS vodi glavnu riječ kako je to nekad bilo, a ne da nas koriste i preko nas dođu do glasova. Koalicija s Mrežom nije moguća.

Kako nakon izbora vidite suradnju s glavnim gradovima u županiji i kakav imate odnos s vašim protukandidatima?

Najkritičniji je Đurđevac, tamo se treba pod hitno pokrenuti priča, izabrati novi predsjednici i da se krene s radom. Jako je bitno da se stalno odrađuju sastanci sa svim organizacijama, ne samo gradskim.

Da se napokon detektira problem na terenu i u slučaju prolaza na lokalnim izborima da se ti problemi sustavno rješavaju. Definitivno je do sada bio slab kontakt s gradskim organizacijama i neke općine su se marginalizirale. Što nije blizu Koprivnice to kao da nije ni postojalo. Ta praksa mora prestati.

I dalje očekujem suradnju s Mariom Hudićem, Petrićem, Martinagom i Vukovićem. To su sve kvalitetni ljudi sa iskustvom koje duboko cijenim i koji poznaju ljude na svom području i u skladu s time djeluju.

S obzirom da ste najviše upoznati sa slučajem Piškornice koji je vaš plan i prijedlog rješenja za odlagalište koje se ipak ne može samo tako zatvoriti?

Moj stav je jasan od početka mandata, protiv sam centra za gospodarenjem otpadom, primjer je ŽCGO Marinšćina gdje je smrad nesnosan i pitanje je koja će na kraju biti budućnost tog regionalnog centra. U Ivancu vodocrpilište je ispod smeća i to je najvažniji razlog zašto smo protiv. Sadašnji RCGO koji se planira na našem području za mene nije prihvatljiv jer se radi o zastarjeloj tehnologiji koja je bila aktualna prije nekih 20-tak godina kada nismo imali odvajanje otpada.

Sada moramo raditi na nekim drugim rješenjima poučeni iskustvom izvana. Moj prijedlog je da odlagalište radi dok se ne popune kapaciteti do 2022. godine i nakon toga ja ću se zalagati za zatvaranje.

U skladu s time 29. ožujka na svoje općinsko vijeće ću staviti odluku da se raspiše lokalni referendum i ako to prođe sljedeći korak je Ministarstvo uprave koje to mora finalno potvrditi.

prigorski.hr