U Hrvatskoj godišnje 12.000 osoba oboli od moždanog udara, od čega 30 posto umire od njegovih posljedica, stoga je važno jačati prevenciju te bolesti istaknula je predsjednica Hrvatskog neurološkog društva Zorana Poljaković Skurić u petak na svečanom obilježavanju Dana crvenih haljina.
Kardiovaskularne bolesti, koje uključuju moždani udar, su broj 1 uzrok smrti žena. Pogađaju gotovo polovicu žena starijih od 20 godina, no mnoge žene nisu svjesne svoje najveće zdravstvene prijetnje. Upravo zbog toga, danas je u Hrvatskoj po sedmi put obilježen Dan crvenih haljina, koji se od prošle godine obilježava i kao Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena.
Cilj kampanje je potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama, a isto tako želi potaknuti stručnjake u zdravstvu da obrate posebnu pozornost na srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce.
Prema statistici u obolijevanju od moždanog udara u EU, Hrvatska ne stoji baš najbolje, rekla je Poljaković Skurić.
“Imamo skoro dvostruko veću učestalost i, nažalost, lošiji ishod liječenja. Godišnje je otprilike 12.000 osoba u Hrvatskoj oboli od moždanog udara i, nažalost, od toga jedna trećina, dakle, otprilike 30 posto osoba umire od posljedica moždanog udara. I u prevenciji, i u liječenju imamo još dosta posla”, dodaje.
U Hrvatskoj će jedna od pet žena dobiti moždani udar, ali ohrabruje činjenica da se smanjuje smrtnost onih koje će preminuti od njegovih posljedica, istaknula je izaslanica zagrebačkog gradonačelnika Lora Vidović.
Hrstić: Odaziv na preventivne preglede je velik, u nekim regijama i do 70 posto
Ministarstvo zdravstva prepoznalo je važnost sprječavanja ove bolesti i uvelo preventivne zdravstvene preglede s liječnicima obiteljske medicine.
“Odaziv na preventivne preglede je velik, u nekim regijama i do 70 posto, a cilj nam je da tako bude i u cijeloj Hrvatskoj”, istaknula je ministrica zdravstva Irena Hrstić.
Bolesti čijim se pravovremenim otkrivanjem i liječenjem može smanjiti rizik od moždanog udara su povišeni krvni tlak, povišeni kolesterol i šećerna bolest. Moždani udar je treći vodeći uzrok smrti žena, dok je tek peti uzrok smrti muškaraca. Gotovo polovica preživjelih žena nakon šest mjeseci od moždanog udara ima neki oblik onesposobljenosti.
“Život ne prestaje dijagnozom, a to potvrđuju brojne žene koje se hrabro nose s ovom bolešću” istaknula je Melita Mulić, izaslanica predsjednika Republike pod čijim se pokroviteljstvom održava ovogodišnja akcija.
Svečanost su vodili glumac Frano Mašković i Jana Haluza, a nastupili su Komorni orkestar Sveučilišta u Zagrebu, pod umjetničkim vodstvom Jože Haluza, sopranistica Josipa Lončar, glumica i pjevačica Jasna Bilušić. Upriličena je i prigodna modna revija na kojoj su crvene haljine hrvatskih dizajnera nosile žene koje su preboljele moždani udar.