U povodu obilježavanja Dana Sveučilišta u Zagrebu, u srijedu je održana svečana sjednica Senata kojoj su nazočili mnogi visoki uzvanici te su dodijeljene brojne nagrade, a predsjednik Republike Zoran Milanović u prigodnom je govoru istaknuo kako je riječ o dobrom sveučilištu.
Podsjećajući da je i sam na zagrebačkom Sveučilištu diplomirao na Pravnom fakultetu, a potom se školovao i u inozemstvu, Milanović je posebno istaknuo kvalitetu profesora zagrebačkog Sveučilišta.
“Organizacija Sveučilišta je drugo pitanje, ali i tu hvatamo korak, hvatamo one koji su najbolji najjači i najkvalitetniji. Tu se stvari zadnjih stoljeća i nisu puno mijenjale, uloge su davno podijeljene i svatko ide svojim putem i rijetke su priče o velikom uspjehu u kojima je nekakva prosječna nacija preko noći postala velika i moćna”, naveo je.
Predsjednik Republike je također istaknuo da možemo biti zadovoljni kako je danas rangirano Sveučilište u Zagrebu.
“Kada gledate te rang liste, one govore da su iznad zagrebačkog Sveučilišta ona sveučilišta s kojima se u pravilu teško mjeriti”, naveo je Milanović.
Objasnio je kako ta sveučilišta imaju i više novaca, iskustava te tradicije da bismo si njih postavljali kao racionalni cilj te poručio kako je ovo dobra, zlatna sredina.
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević rekao je kako je obljetnica Sveučilišta u Zagrebu, stožerne institucije visokog obrazovanja, znanosti, inovacija i istraživanja, ali i gospodarskog, društvenog i kulturnog razvoja, velik događaj ne samo za Zagreb, već i Hrvatsku.
Osim post-potresne obnove, kao veliki strateški projekt za Sveučilište i Grad Tomašević je istaknuo Kampus Borongaj, a kako to ne bi bilo samo neformalno, najavio je kako će u prosincu biti izglasan plan razvoja Grada Zagreba u kojem će upravo Kampus Borongaj biti naveden kao jedan od strateških projekata.
Upisne kvote na zagrebačkom Sveučilištu ove godine popunjene 89 posto
Rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić u izlaganju se dotaknuo perspektiva razvoja te aktualnih i budućih aktivnosti i inicijativa Sveučilišta na početku 355. akademske godine.
“Ovakvi događaji su prilika da sveučilišta pokažu na koji način mogu doprinijeti gospodarstvu, zemlji, pogotovo ako se pokažu neki izazovi, kao što je bio potres, na koji način akademska zajednica može pomagati”, rekao je Lakušić u izjavi za novinare nakon svečane sjednice.
Naveo je kako uspjesi koje Sveučilište u Zagrebu postiže u zadnje dvije godine, postiže unatoč tome što ima cijeli dio infrastrukture narušen, zamijenjeni su prostori, a i dalje nastava i znanstveni dio rastu iz dana u dan.
Lakušić je također rekao kako su upisne kvote ove godine popunjene 89 posto.
“Gotovo svi studijski programi su zadovoljili interese onih koji ih žele upisati i jedino tako i vidimo da je interes za našim Sveučilištem i dalje velik jer više od 55 posto svih koji su upisali, upisali su Sveučilište u Zagrebu”, rekao je rektor.
Dodijeljena počasna zvanja professor emeritus za 15 profesora
Na svečanoj sjednici Senata dodijeljena su počasna zvanja professor emeritus za 15 profesora Sveučilišta u Zagrebu, među kojima je i bivši rektor Damir Boras, a koji je u zahvali rekao kako je biti emeritus velika čast.
“Bitno je da ti profesori predstavljaju ono što čini jedno sveučilište – vrhunsku kvalitetu i predanost, da bi naši studenti, jer zbog njih prvenstveno i postojimo, mogli završavati vrhunske studije i unaprjeđivati našu znanost, naše visoko obrazovanje i našu državu”, rekao je.
Dodijeljene su i godišnje nagrade Sveučilišta u Zagrebu za ak. god. 2022./2023. – Fran Bošnjaković, Andrija Mohorovičić, Andrija Štampar, Ars summa Universitatis, Praemium biotechnicum, Viktor Žmegač i Alica Wertheimer Baletić, te posebna priznanja studentima i profesorima koji su pridonijeli djelovanju Sveučilišta.