Sveobuhvatni akcijski plan za prevenciju vršnjačkog nasilja koji je nedavno usvojila zagrebačka Gradska skupština naglasak stavlja na suradnju učenika, nastavnika i roditelja, rečeno je na konferenciji u organizaciji Foruma za slobodu odgoja.
Konferencija “Možemo to riješiti” okupila je u Zagrebu predstavnike škola, ministarstva, UNICEF-a, Agencije za odgoj i obrazovanje, Grada i Instituta za društvena istraživanja koji su razmijenili spoznaje, iskustva i prakse u prevenciji nasilja te izazove na koje nailaze.
“Kao i ovaj forum i Sveobuhvatni akcijski plan za prevenciju vršnjačkog nasilja koji je usvojen prije mjesec dana fokusira se na prevenciju”, rekao je predsatavnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš.
Objasnio je da u školama postoji dobro uspostavljen protokol što raditi i koga kontaktirati kada se nasilje dogodi te da je nužno raditi na prevenciji kako bi međuvršnjačkog nasilja bilo što manje.
“Grad Zagreb surađuje s UNICEF-om, s Edukacijsko rehabilitacijskim fakultetom, Centrom Luka Ritz i drugima s ciljem da se promjena dogodi u samim obrazovnim ustanovama”, poručo je.
Akcijski plan naglašava suradnju među učenicima, nastavnicima, stručnim suradnicima, roditeljima, ravnateljima te s nevladinim sektorom”, rekao je Juroš.
Jedna od 30 aktivnosti koje će se provoditi kroz Akcijski plan je i revidirani program za prevenciju nasilja u školama koji je UNICEF provodio u 300 škola od 2003. doo 2012.
“Izazovi su sada puno drugačiji, pogotovo zbog društvenih mreža nego prije desetak godina””, rekla je ispred UNICEF-a Martina Tomić Latinac. Stoga su, dodala osuvremenili program kojeg će provoditi u sedam škola kao pilot projekt.
Projekt “Možemo to riješiti” je u 2023/2024. uključio je 17 osnovnih i četiri srednje škole.
Kompetencije potrebne za razumijevanje nasilja i rješavanje sukoba ravijala su 54 odgojno-obrazovna radnika te je provedeno niz edukativnih radionica za učenike.
“Putem seminara i stručnih usavršavanja podučavamo nastavnike kako slušanjem, komunikacijom i traženjem zajedničkih rješenja doći do kvalitetnog ishoda”, rekla je izvršna direktorica Foruma za slobodu odgoja, Ana Munivrana.
Također podučavaju nastavnike o tome što se može riješiti medijacijom, što razgovorom, a gdje treba uključiti podršku roditelja, sustava te službi za mentalno zdravlje.