Trgovački sud u Zagrebu naložio je Financijskoj agenciji (Fini) da se očituje je li zaplijenila sredstva Zajednice udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata (ZUHDDR) i je li naplatila naknadu za podnošenje prijedloga za otvaranje stečaja zbog njihova duga nešto manjeg od 2000 eura.

Sudski zaključak uslijedio je nakon što je za za 22. travnja bilo zakazano ročište za otvaranje stečaja nad Zajednicom udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, a čelnik te udruge Tom Kačinari poslao je dopise u kojima je tražio odgodu navodeći i kako na računu nema novca.

Otvaranje stečaja, u kojem je ponovno ročište bilo zakazano u svibnju, zatražila je država navodeći da ima potraživanje od 1933,54 eura i to nakon obustave skraćenog stečajnog postupka sredinom veljače prošle godine.

Sud je stoga naložio i Kačinariju da dostavi sudu pisano izvješće o financijsko-gospodarskom stanju dužnika u kojem će, među ostalim, biti naznačen popis nekretnina i pokretnina koje čine imovinu dužnika te gdje se te stvari nalaze.

U dopisu pisanom rukom, Kačinari je sud izvijestio da “ljubazno moli” za odgodu ročišta u travnju jer je “službeno odsutan” o te je istaknuo kako ZUHDDR već tri godine ne koristi prostor na zagrebačkom Trgu Hrvatskih velikana koji je stradao u potresu i još se čeka obnova. Navodi i da je zbog toga nastala većina neplaćenih računa te je uslijedila blokada. U međuvremenu, pak, Kačinari kaže da je preuzeo neplaćene uplatnice i podmirio dugove.

Većina imovine uredski inventar

No, s druge strane, sudu je dao i opis imovine ZUHDDR-a u kojem se navodi da na računu nema financijskih sredstava te da većinu imovine čini uredski inventar. Primjerice, navedeno je 25 uredskih stolaca, tri uredska i jedan konferencijski stol, ali i 10 slika i fotografija, 100 knjiga Pod okriljem magle te kip Majke Božje i dva križa zidna.

ZUHDDR je, prema Registru udruga, osnovan u srpnju 1998., a upisan u registar u kolovozu te godine. Sjedište udruge je na Trgu hrvatskih velikana 2 u Zagrebu, predsjednik je Kačinari, a dopredsjednici Tomislav Raič i Marijan Vrgoč.

Kao cilj udruge se navodi zaštita statusnih prava i interesa hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata i zalaganje za njihovu socijalnu i pravnu zaštitu, osiguravanje uvjeta reprofesionalizacije i adekvatnog zapošljavanja te osiguravanje uvjeta za aktivno sudjelovanje u svim oblicima društvenog i političkog života.

Među ciljevima je i briga o promicanju u činove i dodjeli odlikovanja zaslužnima, promicanje tjelesne kulture radi unapređenja opće sposobnosti hrvatskih dragovoljaca iz Domovinskog rata te koordinacija sa članicama ZUHDDR. Prema službenoj stranici udruga ima 5350 članova.