Stjepan Kušec, jedan od čelnih ljudi Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača svinja u emisiji koja je emitirana uživo na portalu Prigorski.hr, govorio je o stanju u svinjogojstvu.

Kušec je uvodno kazao kako vjeruje da će hrvatsko svinjogojstvo opstati u doba korone, a da je najveći problem uvoz svinjetine iz Danske, Španjolske…

-Neće nas oboriti korona, već oni koji su dozvolili da silno meso često i sumnjive kvalitete dolazi na hrvatsko tržište. S jedne strane nas netko hranom truje pa nas onda liječe, a onda neki trljaju šake jer dolazi im novac u ruke.

Koprivničko-križevačka županija i Hrvatska je Bogom dana za proizvodnju hrane. Ako će se i dalje nastaviti ovakva situacija u svinjogojstvu, jer smo pali s brojem krmača, neće biti dobro. Poručio bi svima da kupuju hrvatsko meso s domaćih farmi. Gledajte što piše na etiketi,  a onima koji pišu na etikete poručujem da povećaju font slova kako bi se dobro vidjelo.

Svinjogojstvom se bavim cijeli život. S cijenama nismo zadovoljni niti s cijenama niti s tržištem. Cijena je jako pala, a svinje niti ne možemo prodati. Cijena sad ne pokriva proizvodnju i radim s minusom.

Hrvatski uzgojni program svinja je najbolji program u svijetu, a ima ga i u Austriji. Ako se govori o udjelu mišićnog udjela u polovicama, onda naša svinja uzgojena po našem uzgojnom programu ima 60-62 posto mišićnog tkiva u polovici, a recimo danska svinja ne može to doseći.

Sretni smo ako zaradimo maksimalno 100 kuna po svinji. Kad odvezem svinju u klaonicu, klaoničarski troškovi su 130 kuna po svinji, a meni treba proći 100 dana da bi zaradio 100 kuna. Troškovi su i prerade, trgovine i onda raste cijena proizvoda – rekao je Kušec i istaknuo kako je u Hrvatskoj bilo 350 tisuća krmača prije 20 godina, a da danas ih ima 80 tisuća.

-Danas pokrivamo 50 posto potreba hrvatskog tržišta. Dogodit će se da će djeca ići u Zoološki vrt gledati kako izgleda svinja. U Hrvatskoj nas se slabo cijeni i slabo podupire, a moram spomenuti da je svinjetina tradicionalna hrana u Republici Hrvatskoj.

Cijena odojaka u Hrvatskoj kreće se od 12 do 14 kuna, a odojci iz Njemačke dolaze po 11 kuna – zaključio je Kušec.