Vrbovčanin izv. prof. dr. Stjepan Car voli zemlju, nije ni čudo kad je „dijete sela“. Otisnuo se u velike škole i uspio. Bio je direktor prestižnog Instituta Končar, predavač na fakultetima u Zagrebu, Varaždinu i Rijeci.
I uz velike svakodnevne obveze, uvijek je bio povezan sa zemljom, voćarstvom prije svega. To mu je bio hobi. Kad je otišao u redovnu mirovinu prije pet godina, počeo se značajnije baviti ekološkim voćarstvom. Na jednom hektaru uzgaja jabuke, kruške, marelice, maline, aroniju i ribiz.
– Razmišljao sam kako voće uskladištiti, ali i preraditi u sokove. I što će mi toliko sokova. Valjalo je s eko-sokovima izaći na tržište. Sve to košta. Trebalo je ishoditi certifikate: za ekološki uzgoj i preradu voća, ali i certifikat za tehnološki proces HACCP koji osigurava zdravstvu ispravnosti hrane. Certifikate izdaje svjetski priznata certifikacijska kuća Bureau Veritas, a da bi se sokovi mogli staviti na tržište ispitani su u laboratorijima Zavoda javno zdravstvo i Prehrambeno biotehnološkog fakultetu u Zagrebu. Pogon za predu i skladištenje voća troši puno električne energije, mjesečno i do 700 kuna – kazao je.
Stjepan je izgradio prvu privatnu elektranu snage 8,5 kW. Proizvodit će i više električne energije nego što mu treba. Nada se da će sad struju plaćati do 100 kuna mjesečno, a riječ je o fotonaponskim panelima površine 57 m2 i trofaznom pretvaraču koji istosmjerni napon dobiven preko fotonaponskih članaka spojenih u panele, pretvara u trofazni izmjenični napon.
Cijelo kućanstvo i pogon za preradu i čuvanje voća u rashladnoj komori, priključeni su na elektranu koja dnevne viškove električne energije šalje u mrežu. Noću i u razdoblju bez sunca povlači se energija iz mreže, a plaća se samo razlika između predane i primljene energije.
– Novci ‘leže na cesti’, samo ih treba znati uzeti. Od Zagrebačke županije dobio sam bespovratno 20.000 kuna za fotonaponsku elektranu iz Programa povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije na obiteljskim kućama, a uložio sam svojih 40.000 kuna – objasnio je.
Proizvodi Stjepana Cara mogu se kupiti u Zagrebu u eko prodavaonicama. Dodao je kako viziju i razvoj energetskog sektora treba bazirati na modelima vlasničkog uključivanja lokalnog stanovništva i jedinica lokalne samouprave u izgradnju obnovljivih izvora energije.
– Danas više od 12 milijuna stanovnika EU proizvodi vlastitu energiju i procjenjuje se kako bi taj broj mogao narasti na 50% stanovnika EU do 2050. Nizozemska je na primjer nedavno uvela obavezu da 50 % svih novih kapaciteta u obnovljivim izvorima treba biti u vlasništvu građana i lokalne zajednice – rekao je.
Stoga strategija razvoja hrvatske energetike treba poticati inovativne sheme financiranja kao što je ulaganje u domicilni obnovljivi energetski sektor u suvlasništvu s lokalnom zajednicom.
I na kraju dr. Stjepan Car kaže za sebe da je on „certificirani seljak „ jer proizvodi certificirano voće i sokove po certificiranim postupcima a da bi smanjio troškove i bio konkurentan na tržištu koristi energiju sunca kao obnovljivi izvor.
Dragan Vicković/prigorski.hr