Pričati o Mirjani Sačer Bobanac, pjesnikinji znači govoriti o „ Štaglju“ jedinstvenoj sceni.

Kostanj je selo na rubu Zagrebačke županije u općini Dubrava u kojoj je 1527. dok je bila posjed zagrebačke biskupije Ivan Zapolja izbran za kralja Hrvatske . To je mjesto gdje su svoj dom osnovali mnogi doseljenici iz Češke i Moravske. Kraj je to spreman prigrliti svakog dobronamjernika. Tako su i Mirjana Sačer Bobanac i njezin suprug Davorin Supek našli i kupili kućicu na kraju sela, tik do ribnjaka. Uz kuću se ponosno diže veliki štagalj koji ih je namah osvojio.
Mirjana je radila u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu na porti i upoznala je mnoge glumce, javne osobe.

-U „Štaglju“ smo – govori Mirjana, prepoznali pozornicu i stali pozivati prijatelje glumce, glazbenike i slikare. Na njoj su nastupali mnogi poznati i priznati umjetnici kao i naši mali susjedi iz Dubrave od vrtićkog do školskog uzrasta.

Pljeskalo se je ovdje Ivanki Boljkovac, Vanji Drachu, Hrvoju Zalaru, Vidu Balogu, Špiri Guberini, Vedranu Mlikoti, Draganu Despotu, Žarku Potočnjaku, Zijadu Gračiću, Ronaldu Brausu, Nadi Abrus, Ljiljani i Velimiru Čokljatu, Vitomiru Marofu, Ani Merlin, Josipu Lešaji, Tvrtku Stipiću, Antunu Tudiću, Dubravku Sidoru , Kvartetu Rucner, dr. Damiru Eljugi, poznatoj Ani Rucner, Stipi Božiću. Kao djevojčica nastupila je ovdje i Ivana Sablić, danas vlasnica Doma za starije i nemoćne „Ivana“ u Dubravi.

bobanac

Kostanjsko pjesničko proljeće

Mirjana Sačer Bobanac je pjesnikinja. Objavila je zbirku pjesama „Mijenjanje krajolika( 2011.), a priprema i drugu zbirku. U „ Štagalj“ rado navraćaju i pjesnici , te je proljetni susret u ožujku posvećen poeziji. To je „Kostanjsko pjesničko proljeće“. Pjesničkom zovu odazivali su se: Enes Kišević, Josip Palada, Ivan Babić, Darko Vidović, Vladimir Devide, Jasminka Domaš, Dragan Vicković, Zdravko Odorčić, Zlata Bujan. Pjesnik i prevoditelj Sead Muhamedagić često obraduje ponekom sevdalinkom. Prozborio je s pozornice i nedavno preminuli povjesnik, teolog, pjesnik i prijatelj Ivan Golub.

Nazvao Vas je, koliko se sjećam – genijem improvizacije.

-Da, bile su to njegove riječi nakon što sam ga u trenutku uručivanja nagrade, “Lice prijatelja” Vanji Drachu, neočekivano pozvala na pozornicu da se pridruži slavljeniku. Tom je prilikom do Štaglja došla i velika dama hrvatskog glumišta Eliza Gerner. O Vanji je prigodno zborila i dr. Antonija Bogner Šaban, a zapjevala je i klapa Zrinski iz Vrbovca.

Lice prijatelja

Nagradu nadahnutu upravo Golubovom pjesmom „Lice prijatelja“, dali ste velikom čovjeku i sjajnom slikaru Ivici Antolčiću.

-Naš prijatelj Antolčić je čovjek koji voli prirodu svjestan da je i sam dio nje. Često za svoje slikarske motive bira ptice i konje pa smo ga dočekali u Dubravi s kočijom. Ivica je sa suprugom Jelenom poput dječaka uživao u vožnji do Kostanja, gdje mu je prva ususret došla naša kujica Tara, što ga je posebno obradovalo. Ivicu sam tada iznenadila pozvavši njegove prijatelje koji su došli iz mnogih krajeva Hrvatske (iz Crikvenice, Siska, Prudnice, Vrbovca, Zagreba), a mikrofonom su slavljenika dočekali pjesnik i novinar Mladen Kušec i akademik Josip Bratulić.

Da ne zaboravim, Ladarice su, odjevene u posavsku nošnju na pozornici zapjevale dvije pjesme iz Ivičina kraja.
U „Štaglju“ su svojim uradcima nazočni slikari Josip Boltižar, Mladen Kefelja, Iva Valentić, Marta Crnobrnja, Biljana Knebl, Ming Sheng Pi, Aleksandar Augustinčić-Šandor, Zoran Jambrešić, Nada Falout.

bobanac2
„Štagalj“ će iduće godine obilježiti 25 godina i mnogo je priča i dogodovština povezano uz njega.

Nitko se više ne čudi kad ugleda nekoga s drugog kraja svijeta. Govorilo se ovdje i pjevalo na jezicima mnogih zemalja i naroda od japanskog, kineskog, poljskog, nekih afričkih jezika, a nedavno do nas su došli i članovi Rotary kluba iz Indije. Čak su i zapjevali pjesmu o ljepotama svoje domovine.

Bili su ovdje veleposlanici: Rusije, Japana i mnoge druge važne ličnosti.

Mislio sam govoriti o Vama, a eto mi sve o „Štaglju“. Kad stignete još i pisati: pratite koncerte, izložbe i predstave vaših prijatelja u Zagrebu, Vrbovcu, Dugom Selu ili Križevcima.
U Domu za starije i nemoćne sv. Margareta u Dubravi je i vaša 98 godišnja mama Anđela koju svakodnevno posjećujete… Umorite li se?

Istina upisujem se pomalo u starije osobe. Davor ima 82., ja 72. Sve više je poslova koje ne stižemo, ali eto našli smo se u skupini staračkih obitelji, u projektu „Zaželi“ što ga je pokrenuo Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovec pod budnim okom njegove agilne i neumorne ravnateljice Jelene Mucko.

Jednom tjedno, na obostrano zadovoljstvo i u ovu obitelj stižu djelatnice Crvenog križa Dejana i Pavlica.
Pri nedavnom predstavljanju projekta u Vrbovcu, u nadi da ću uz njihovu malu ali pravovremenu i svrsishodnu pomoć nastaviti djelovati na promicanju kulture i umjetnosti, Mirjana je rekla:

-Stablo se oslanja na stablo, a čovjek na čovjeka. Nije to neka velika ¬¬¬mudrost, ali je velika istina. Pojedinačno smo tek karike, ali smisao je u lancu povezanosti.

Davor Supek, Mirjanin suprug nekad je bio snimatelj na Televiziji Zagreb. Iako umirovljen i danas neumorno snima, montira i ne samo događanja u „ Štaglju“ nego i mnogobrojna javna događanja članova velike obitelji iz „Štaglja“.

O Mirjani i Davoru i njihovom „Štaglju“ snimljeni su mnogi filmski prilozi, emitirane TV emisije i novinski napisi i radio zapisi . I svi se slažu u jednom: Ovakvih bi „Štagljeva“ trebalo biti još više.

Davor Višnjić/Pixsell

Davor Višnjić/Pixsell

I na kraju: -Idući „Susreti u Štaglju“ održat će se na Štefanje kao „Božićna čestitka“. Ivana Žerovnik priprema izložbu slika na temu “Božićna čestitka”, održat će se lutkarska predstava „Ježeva kućica“ te prigodan božićni koncert. Božićni ugođaj u štaglju svake je godine bajkovit.

Dragan Vicković/prigorski.hr