Čakovečki poduzetnik Darko Žagar iz afere Sortirnica nagodio se u četvrtak s tužiteljstvom te je na zagrebačkom Županijskom sudu uvjetno osuđen na godinu dana zatvora uz četverogodišnji rok kušnje, dok međimurska tvrtka Tehnix nakon nagodbe treba platiti kaznu od 400.000 eura.

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu objavio je, ne navodeći identitete, da je Županijski sud na temelju EPPO-ove optužnice proglasio krivim Žagara i tvrtku Tehnix zbog zlouporabe položaja i ovlasti te pomaganja u počinjenju tih kaznenih djela u vezi s izgradnjom sortirnice otpada u Rijeci na lokaciji Mihačeva Draga.

EPPO navodi da je Žagar kao projektant kojeg je angažirala riječka Čistoća proglašen krivim jer je zajedno sa službenim osobama Grada Rijeke i riječkom Čistoćom manipulirao javnim natječajima kako bi se u postupku javne nabave dovelo u povlašteni položaj unaprijed odabrani Tehnix.

Tužiteljstvo dodaje da je utvrđeno kako je Tehnix imao privilegirani položaj u postupku javne nabave te da je koristeći taj položaj neosnovano uvećalo cijenu svojih radova za 319.341 euro. EPPO nadodaje da je Tehnix vratio protupravno stečenu imovinsku korist te je osuđeno na novčanu kaznuod 400.000 eura.

EPPO ističe da je ukupna vrijednost projekta bila 3,6 milijuna eura, a sufinanciran je sredstvima Kohezijskog fonda EU, kojima je pokriveno 85 posto prihvatljivih troškova.

Postupak protiv Kukuljan i Miličeić razdvojen

Uz Žagara i tvrtku Tehnix, EPPO-ovom optužnicom obuhvaćeni su direktorica riječke Čistoće Jasna Kukuljan i bivša pročelnica riječkog Odjela za komunalni sustav Irena Miličević za koje je postupak razdvojen te je još uvijek u tijeku.

EPPO njih dvije tereti da su unatoč internim upozorenjima zaposlenika Grada Rijeke omogućile odabir Tehnixa, čime je nanesena značajna financijska šteta proračunu Europske unije i državnom proračunu RH.

Temeljem nagodbe s EPPO-om, u ožujku je osuđen i Eddy Ropac, nekadašnji suradnik Irene Miličević kojem je Županijski sud u Zagrebu izrekao kaznu zatvora u trajanju od 10 mjeseci, a koja je zamijenjena radom za opće dobro. Ropcu je u kaznu uračunato i vrijeme provedeno u istražnom zatvoru pa će odraditi oko 240 sati dobrotvornog rada, a mora platiti i 10.000 eura sudskih troškova.

Optužnica je obuhvaćala i vlasnika međimurske tvrtke Tehnix Đuru Horvata, no on je u međuvremenu preminuo pa je postupak protiv njega obustavljen. EPPO ističe da su presude donesene na temelju sporazuma stranaka budući da su okrivljenici priznali počinjenje svih kaznenih djela koja im se stavljaju na teret.