U derbiju 21. kola engleskog nogometnog prvenstva Chelsea i Liverpool su na Stamford Bridgeu odigrali 2-2, a za domaći sastav fenomenalan pogodak postigao je hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić.

“Bluesi” i “Redsi” su pružili sjajnu predstavu koja je završila 2-2, pri čemu su sva četiri gola pala u prvom dijelu, a za potez utakmice zaslužan je hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić koji je u 42. minuti fenomenalno zabio za 2-1.

Kovačić je nakon ubačaja iz slobodnog udarca dočekao odbijenu loptu te sa 20 metara iz prve opalio i pogodio lijevi gornji kut suparničkog gola. Bio je to njegov drugi gol ove sezone nakon što je zabio u rujnu u pobjedi 3-0 protiv Aston Ville. Kovačić je odigrao cijeli susret i bio je jedan od najboljih igrača na terenu.

No, krenimo redom. Thomas Tuchel je za derbi protiv Liverpoola iz sastava izostavio sjajnog belgijskog napadača Romelua Lukakua. Ovaj put razlog nisu bili ni ozljeda ni pozitivan test na COVID-19, što je Lukaku sve prošao ove sezone, već je Tuchel odlučio izostaviti Lukakua iz momčadi nakon što je nogometaš javno rekao da mu se “ne sviđa situacija kakva je trenutačno u Chelseaju”.

“Ako postoji nešto o čemu moramo raspravljati onda to moramo napraviti iza zatvorenih vrata. U naša četiri zida,”, rekao je Tuchel poslavši svog prvog napadača na tribine. Domaćin je bio i bez Time Wernera, Benjamina Chilwella…

Problema sa sastavom imao je i Tuchelov kolega i sunarodnjka Jurgen Klopp. Zbog koronavirusa u posljednji trenutak iz sastava su ispali prvi vratar Alisson Becker, te Roberto Firmino i Joel Matip. Od ranije kod “Redsa” nema niti Thiaga Alcantare, Andrewa Robertsona, Takumija Minamina…

Susret je počeo obostranim “darivanjem”. U uvodnim minutama obje su obrane načinile dvije velike pogreške, no Mohamed Salah i Christian Pulišić nisu to iskoristili. U devetoj minuti vidjeli smo novi kiks, ovoga puta pogriješio je domaći veznjak Trevor Chalobah koji je glavom pokušao vratiti svom golmanu. Pogrešku je spremno dočekao Sadio Mane i mirno zabio iz blizine za 1-0.

U 26. minuti već je bilo 2-0 za goste. Trent Alexander-Arnold je lijepo uposlio Mohameda Salaha koji je s desne strane ušao u kazneni prostor, prošao svog čuvara i zabio u bliži kut. U nastavku prvog dijela Liverpool je kontrolirao situaciju, no vodstvo gostiju raspalo se u posljednjih pet minuta.

Chelsea se vratio u život u 42. minuti fantastičnim pogotkom hrvatskog veznjaka. Marcos Alonso je pucao iz slobodnog udarca s desne strane, Caoimhin Kelleher je obranio boksavši loptu na 20 metara gdje ju je dočekao Kovačić i iz prve opalio pogodivši gornji lijevi kut gostujućih vrata.

Bio mu je to drugi gol ove sezone i tek četvrti u 158 nastupa u dresu “Bluesa”. Samo tri minute kasnije domaćin je uspio izjednačiti, Christian Pulišić nakon odličnog dodavanja N’Gola Kantea.

Novu veliku priliku imali su gosti u 57. minuti, no Edouard Mendy je ovoga puta uspio zaustaviti Salahov udaraca. Dvije minute kasnije zaprijetio je i Mane, no Mendy je ponovo bio spreman. U 62. minuti vidjeli smo priliku i na drugoj strani, Pulišić je pucao iz izgledne pozicije, ali ravno u Kellehera.

U posljednjih pola sata ludi ritam utakmice je splasnuo i na koncu je ostalo 2-2, što je najviše obradovala lidera Manchester City.

U ranije odigranim susretima Brighton je na gostovanju pobijedio Everton sa 3-2, Leeds United je na svom travnjaku porazio Burnley sa 3-1, dok je Brentford slavio sa 2-1 protiv Aston Ville.

Brighton je na Goodison Parku imao 2-0 i 3-1, no u završnici je grčevito spašavao pobjedu. I uspio je, ostvarivši šestu pobjedu ove sezone, pri čemu treću gostujuću.

Gosti su sjajno ušlii u susreti i nakon 20 minuta vodili su 2-0 golovima Alexisa Mac Allister (3) i Dana Burna (21). Everton je u 25. minuti mogao smanjiti, no Dominic Calvert-Lewin nije realizirao kazneni udarac pogodivši prečku.

Ipak, Anthony Gordon je u 53. smanjio na 1-2, no Mac Allister je u 71. zabio za 3-1. Gordon je svojim drugim golom u 76. minuti vratio nadu domaćinu, no Brighton se do kraja uspio obraniti. Najbliže izjednačenju bio je Gordon koji je u 88. mogao zabiti i treći gol na susretu, ali je pucao neprecizno.

Gordon, koji ima 20 godina i 312 dana je postao najmlađi igrač Evertona koji je na jednoj utakmici zabio dva gola nakon što je to prije osam godina ostvario Romelu Lukaku koji je tada imao 20 godina i 194 dana.

Nakon što je 11 kola bio bez pobjede, Brighton je u zadnja tri kola upisao dvije pobjede i remi. Everton je pak produbio krizu, u zadnjih 11 kola ostvario je samo jednu pobjedu.

U derbiju začelja Leeds United je sa 3-1 pobijedio Burnley. Za domaći sastav zabili su Jack Harrison (39), Stuart Dallas (77) i Daniel James (90+2), dok je za goste, koji su ove sezone upisali samo jednu pobjedu, pogodak zabio Maxwell Cornet (54). Aston Villa je protiv Brentforda povela sa 1-0, no domaćin je okrenuo rezultat s dva gola.

Na ljestvici vodi Manchester City sa 53 boda, Chelsea na drugom mjestu ima 10 bodova manje, dok je Liverpool treći sa 42 boda i susretom manje.

REZULTATI:
Brentford – Aston Villa 2-1 (Wissa 42, Rasmussen 83 / Ings 16)
Everton – Brighton 2-3 (Gordon 53, 76 / Mac Allister 3, 71, Burn 20)
Leeds United – Burnley 3-1 (Harrison 39, S. Dallas 77, James 90+2 / Cornet 54)
Chelsea – Liverpool 2-2 (KOVAČIĆ 42, Pulišić 45 / Mane 9, Salah 26)

U subotu:
Arsenal – Man. City 1-2 (Saka 31 / Mahrez 57-11m, Rodri 90+3)
Watford – Tottenham 0-1 (Sanchez 90+6)
C. Palace – West Ham 2-3 (Edouard 83, Olise 90 / Antonio 22, Lanzini 25, 45+5-11m)