Španjolska nogometna reprezentacija prvi je polufinalist ovogodišnjeg EURA nakon što je u četvrtfinalu u Stuttgartu svladala domaćina Njemačku sa 2-1 (0-0, 1-1) nakon produžetka.

Španjolska je povela golom Danija Olma u 51. minuti, na 1-1 poravnao je Florian Wirtz u 89., da bi Španjolsku u polufinale odveo Mikel Merino pogotkom u 119. minuti.

Veliki ulog umnogome je sputao igrače obje reprezentacije na početku dvoboja, a uz razumljivi grč dodatnu je nervozu unio i iskusni njemački veznjak Toni Kroos s dva prilično nesmotrena prekršaja u prvih pet minuta. Zanimljivo, dugogodišnji veznjak madridskog Reala oba je prekršaja napravio na mladim igračima Barcelone, Pedriju i Yamalu. Sudac Taylor oprostio je oba ta starta Kroosu te ga nije kaznio žutim kartonom iako je Pedri čak morao biti i zamijenjen zbog ozljede koljena pa je na teren stupio Olmo.

Zbog Taylorove benevolentnosti prema Kroosu nastavila se isprekidana i prekršajima protkana igra još 20-ak minuta, a onda su oba sastava ipak zaigrala povezanije i konkretnije. Tako je u 35. minuti Ruediger dugom loptom pronašao Havertza koji je prsima smirio loptu, a onda uputio udarac s vrha kaznenog prostora, no Simon je bio siguran u intervenciji. Četiri minute potom zaprijetio je i Olmo, on je okušao udarac sa 25 metara kojega je Neuer odbio u polje.

Španjolska je bolje otvorila nastavak i za takav pristup je i nagrađena vodećim golom. Već u 47. minuti sjajni Yamal, koji će za osam dana napuniti tek 17 godina, odlično je pronašao Moratu pred njemačkim vratima, na otprilike šest metara od gola. Španjolski se kapetan odlično okrenuo oko svog čuvara Taha, ali je zatim poslao loptu preko grede.

Ipak, u 51. minuti Njemačka je platila usporeni ulazak u drugo poluvrijeme loptom u svojoj mreži. Morata je lijepo vidio utrčavanje Yamala na desno krilo, ovaj je ušao u kazneni prostor i zatim pravovremeno poslao idealnu prizemnu loptu za natrčalog Olma koji je preciznim udarcem sa 15-ak metara svladao Neuera.

Po primljenom golu Njemačka je uspjela prebaciti igru na španjolsku polovicu no na prvu pravu priliku morala je čekati do 70. minute kada je Andrichev udarac sa 18 metara Simon krajnjim naporom odbio. Pitanje je bi li se eventualni pogodak i računao jer je dojam kako je Fuellkrug, koji je glavom spustio loptu Andrichu, stigao iz zaleđa.

Veliku šansu za poravnanje imala je Njemačka u 77. minuti, Wirtz je probio desni bok i ubacio prizemnu loptu u srce kaznenog prostora na koju su startali Fuellkrug i Nacho koji su se očito međusobno povlačili, loptu je dohvatio Fuellkrug, ali je pogodio vratnicu. U 82. minuti španjolski vratar Simon odlučio je darivati Njemačku, katastrofalno je ispucao loptu sa svog peterca, do nje je stigao Wirtz, ali njemački se napadač potom odlučio za pokušaj loba sa 25 metara samo da bi prebacio vrata.

I kada se činilo kako njemački pritisak neće donijeti rezultat, u 89. minuti je jedan od brojnih ubačaja urodio plodom. Mittelstaedt je centrirao s lijevog krila, Kimmich je bio najviši u skoku te je spusio loptu za Wirtza koji je s osam metara kroz šumu nogu uspio pronaći put lopti do mreže, a na tom se putu ona i odbila od vratnice.

Umalo je Njemačka u posljednjim sekundama sudačke nadoknade drugog poluvremena zabila i drugi gol, Mueller je utrčao u peterac, ali nije bio precizan. No, i tu je pitanje bi li gol vrijedio jer je dojam kako je iskusni napadač bio u zaleđu.

U dodatnih pola sata Njemačka je nastavila diktirati tempo, a tu je svoju nadmoć umalo i materjalizirala u 105. minuti kada je pokušaj Wirtza sa 16 metara prohujao pored vratnice. Domaćini s pravom mogu biti ljuti na sudačku postavu zbog situacije u 106. minuti kada je udarac Musiale s vrha kaznenog prostora rukom zaustavio Cucurella. Očito je kako je Musialina lopta išla u okvir gola i kako je Cucurellina ruka bila odvojena od tijela no glavni sudac Taylor izgleda nije vidio to igranje rukom dok je VAR sudac Attwell nakon kratke provjere dao znak Tayloru kako se utakmica može nastaviti.

Kako bi kontroverza oko ove utakmice postala još izraženija, Španjolska je u 119. minuti postigla pobjednički pogodak. Olmo je prihvatio loptu na lijevom boku i preciznim ubačajem pronašao Merina koji je glavom sa šest metara precizno svladao Neuera.

Sudačka nadoknada produžetka ponudila je dodatnu dramu, prvo je Ferran Torres izašao sam ispred Neuera, ali u samoj završnici nije bio dovoljno priseban pa je Njemačka dobila zadnju šansu. Mueller je dobio loptu na desnom krilu, uputio upotrebljiv centaršut u kazneni prostor, tamo je Fuellkrug bio najviši, ali njegov snažni udarac glavom prohujao je pored vratnice.

Španjolska će u polufinalu u utorak u Muenchenu igrati protiv pobjednika susreta Francuska – Portugal koji se igra kasnije u petak.

ŠPANJOLSKA – NJEMAČKA 2-1 (0-0, 1-1)