Nakon otvorenja izložbe Božiću ususret 2024., u Muzeju grada Đurđevca predstavljeno je jedno od najpoznatijih djela Ivana Generalića, Rogati konj koje je oduševilo ljubitelje umjetnosti.

Ova slika, nastala 1961. godine u tehnici ulja na staklu, jedno je od najvažnijih djela hrvatske naive i nosi status kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Ivan Generalić, jedan od najistaknutijih predstavnika Hlebinske škole naivne umjetnosti, poznat je po svojim motivima iz ruralnog života i maštovitim prikazima prožetim elementima tradicije i fantazije.

Uvodno je sve pozdravila ravnateljica Muzeja Edita Janković Hapavel koja je okupljene upoznala s radom i dijelom Ivana Generalića, a izložbu je otvorio gradonačelnik Grada Đurđevca Hrvoje Janči.

Slika1

Rogati konj spaja realno i nadrealno kroz simboliku konja s rogovima, smještenog u živopisni pejzaž. Kritičari ističu kako slika prenosi elemente narodnih legendi i mitova, što je dodatno naglašeno kroz likovni jezik Generalića.

Posebnost ove slike leži i u njenoj povezanosti s narodnom predajom o rogatom konju, koja se prenosila kroz generacije u obitelji Generalić. Prema predaji, konj s rogom donosi sreću, mladolikost i blagostanje svima koji ga ugledaju.

Slika4

Ovu legendu zapisao je glumac i pisac Vid Balog u svojoj knjizi Hrvatska bajoslovlja, a upravo ju je on interpretirao i oživio tijekom večeri otvorenja:

„Samo jemput na leto, na Ivanjsku noč, i samo v jedno mesto, na Svetinjski breg zmed Sigeca i Hlebin, dojde Jednorog – bajoslovni beli stvor kak jelen ili viti konj z preštimanem rogom na čelu. On ki ga vidi more se pomladeti makar na jenu noč.“

Slika3

Sama legenda je i bila inspiracija za ovo jedinstveno umjetničko djelo. Večer su svojim glazbenim nastupom uveličali članovi Kulturno-umjetničkog društva Petar Preradović Đurđevac.

Izložba je još jednom potvrdila neizmjernu važnost Ivana Generalića za hrvatsku i svjetsku umjetnost, a Rogati konj ostaje jedan od simbola naive koji spaja umjetnost, tradiciju i narodnu maštu u bezvremensko remek-djelo.