Nogometaši Slaven Belupa ostvarili su svoju prvu pobjedu u povijesti gostujući na riječkoj Rujevici, a u posljednjoj utakmici 5. kola Hrvatske nogometne lige svladali su Rijeku sa 1-0.

Pobjednički pogodak postigao je Ante Crnac u 70. minuti, udarcem s ruba kaznenog prostora.

Koprivničani su po četvrti put u pet odigranih kola sačuvali svoju mrežu, a svih pet pogodaka koje su primili postigao im je Dinamo u Koprivnici u dvoboju 2. kola.

Nakon pet kola na ljestvici je samo Dinamo sa 13 bodova ispred Koprivničana koji ih imaju osam. Po šest bodova imaju Hajduk, Lokomotiva i Šibenik, ali Splićani imaju dvije utakmice manje. Gorica, Osijek i Varaždin imaju po pet bodova, a na začelju ljestvice su Rijeka i Istra 1961 sa po četiri boda.

Igračima Rijeke i Slaven Belupa se u prvom poluvremenu nije moglo zamjeriti ništa kad je u pitanju uložena energija, ali malo toga su napravili što bi bilo vrijedno duže pamtiti. Zoran Zekić je svoju momčad postavio u čvrst obrambeni blok i prepustio posjed lopte Riječanima. No, domaći igrači s njom nisu znali napraviti mnogo toga dobroga kad bi došli u završnu trećinu.

O tome svjedoči i statistika udaraca u prvom dijelu: Riječani su ih imali tri, ali nijedan nije natjerao gostujućeg vratara na obranu, dok su Koprivničani jednom natjerali Nediljka Labrovića na intervenciju. Bilo je to u 34. minuti nakon slabašnog udarca Zorana Kvržića.

Riječani su imali najbolju priliku u prvom dijelu u 39. minuti. Frigan se probio po desnom boku, poslao prizemnu loptu u sredinu kaznenog prostora gdje je čekao Djouhara, ali je udarac francuskog veznjaka blokirao Novak Tepšić.

Nastavak je donio više uzbuđenja pred jednim i drugim vratima, a Rijeka je bila ta koja je prva imala prilike za vodeći pogodak. U 48. minuti je Antun Marković obranio udarac Veldina Hodže, što mu je bila prva obrana na utakmici.

Adrian Liber, koji je na poluvremenu zamijenio Alena Halilovića, bio je često u središtu događaja, a u 56. minuti ga je malo dijelilo od pogotka. Sjajnim “lažnjakom” se oslobodio čuvara u kaznenom prostoru, uputio oštar udarac, ali je Marković nogom spriječio pogodak.

Obrana njihovog vratara kao da je pokrenula Koprivničane. U 58. minuti je Arber Hoxha gađao s ruba kaznenog prostora, ali je promašio vrata. Potom je u 64. minuti Labrovićevu budnost testirao Ante Crnac, a riječki vratar se iskazao.

I onda je u 70. minuti stigao šok za riječke navijače. Crnac je od Kvržića primio loptu na desnom boku, krenuo je prema sredini i kad je došao do ruba kaznenog prostora lijevom nogom je gađao suprotan kut. Galešić je uklizao u blok, lopta se odbila od njegove noge i dodatno povećala luk putanje. Lopta je preko Labrovića završila u gornjem desnom kutu za vodstvo Slaven Belupa.

Pokušavali su Riječani na razne načine doći do izjednačenja u preostalom vremenu, a kad je i pala Koprivnička obrambena crta, domaćim napadačima se uvijek na kraju ispriječio sjajni vratar Antun Marković koji je na Rujevici bio nesavladiv.

U 82. minuti je zaustavio udarac Selahija, a odbiju loptu su Liber i Vrančić slali u gostujući obrambeni blok. U 90. minuti se prema vratima Koprivničana sjurio Obregon, ali je njegov udarac prohujao pokraj vratnice.

U sučevom dodatku je Ante Crnac mogao postići i drugi pogodak, ali je sa desetak metara pogodio gredu.

No, i jedna je njegov gol bio dovoljan da Slaven Belupo dođe do svoje prve gostujuće pobjede nad Rijekom nakon gotovo 13 godina. Posljednju su Koprivničani ostvarili još u listopadu 2009., kad je Rijeka još bila domaćin na Kantridi.

Utakmicu na riječkoj Rujevici gledalo je nešto više od 4000 gledatelja, a sudio je Jakov Titlić iz Potravlja.

Strijelac: 0-1 Ante Crnac (70)

U prvoj utakmici nedjeljnog programa HNL-a Osijek i Varaždin su odigrali 2-2 u Gradskom vrtu. Svi pogoci pali su u drugom poluvremenu. Poveo je Osijek u 57. minuti, a strijelac je bio Vedran Jugović. No, osam minuta poslije Varaždin je izjednačio golom Frana Brodića. U 77. minuti novo vodstvo Osječanima donio je Dion Drena Beljo, da bi u 83. minuti Karlo Perić snažnim i preciznim udarcem sa 16 metara pogodio za konačnih 2-2.

HNL - 5. kolo
Osijek - Varaždin     2-2 (Jugović 57, Beljo 77 / Brodić 65, Perić 83)
Rijeka - Slaven B.    0-1 (Crnac 70)

Odigrano u petak i subotu:
Šibenik - Istra 1961  0-0
Gorica - Lokomotiva   3-2 (Kalik 61-11m, Fruk 66, Cruz 79 / Vasilj 9, Tuci 84)
Dinamo - Hajduk       4-1 (Baturina 61, Ademi 64, Gojak 84, Oršić 90+1 / Atanasov 45+3)