Hrvatski sabor u četvrtak će raspravljati o Prijedlogu zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena koji bi trebao zaštiti standard građana od inflacije i osigurati brzu reakciju na tržišne poremećaje, i prije rasprave, i prije rasprave, oporba je poručila da zakonom, nije zadovoljna.

Taj zakon, koji Vlada u proceduru šalje po hitnom postupku, stupit će na snagu prvog dana od objave u „Narodnim novinama“.

Prema njemu, trgovci će imati obvezu redovito objavljivati i ažurirati cijene svih svojih proizvoda na mrežnim stranicama i bit će dužni omogućiti nesmetan pristup digitalnim alatima koji će u realnom vremenu kupcima osigurati mogućnost usporedbe cijena.

Svaki trgovac morat će uz trenutnu maloprodajnu cijenu jasno naznačiti i prethodnu maloprodajnu cijenu proizvoda iz određenog razdoblja ili na točno određeni dan. Time će se omogućiti lakše praćenje promjene cijena i transparentno informiranje potrošača.

Predloženi zakon propisuje ograničenje cijena ključnih proizvoda i usluga, kao i jasno označavanje proizvoda s ograničenom cijenom. To znači da trgovac mora istaknuti vizualne oznake na proizvodima čije je cijena regulirana, a u prodavaonicama s preko 400 metara četvornih osigurati posebne prodajne prostore za te proizvode.

Trgovcima koji neće poštovati propise o objavi, isticanju i oglašavanju cijena, koji se neće pridržavati ograničenih cijena proizvoda ili koji ne prijave važeći cjenik i tarife na svojim mrežnim stranicama prijete kazne od 3. 000 do 30.000 eura, a zakon predviđa i oduzimanje imovinske koristi ostvarene prekršajem.

I prije saborske rasprave, iz SDP-a i Možemo poručuju da Vladinim zakonom nisu zadovoljni. Taj prijedlog, naglašavaju iz SDP-a, ne donosi ništa novo ni efikasno za dobrobit građana. Najavljuju da će predložiti izmjene zakona o zaštiti potrošača te o zaštiti tržišnog natjecanja kako bi se uvele strukturne promjene za suzbijanje inflacije.

Možemo za predloženi zakon kaže da je kozmetički, a premijera proziva za zakašnjelu reakciju.

Sabor će se u četvrtak očitovati i o kandidatima za predsjednika i člana Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), listu kandidata dostavila mu je Vlada.

Kandidati za predsjednika su Dario Karlovčan, Damjan Međimorec, Dalibor Pudić, Nikola Vištica, Zlatko Zmijarević, Željko Vrban i Kristina Čelić, a za člana: Dario Karlovčan, Damjan Međimorec, Lahorka Vlajčević, Zoran Begić, Zlatko Zmijarević, Mario Jujnović i Kristina Čelić.