Klubovi zastupnika i vladajućih i oporbe u četvrtak su jednoglasno podržali povećanje potpora za privremeno uzdržavanje, naglasivši njihovu  važnosti za osjetljive društvene skupine, no oporba upozorava na rast troškova života i potrebu dodatnog povećanja.

U raspravi o prijedlogu Zakona o privremenom uzdržavanju, SDP je podržao zakon zbog njegovog fokusa na prava djeteta i učinkovitije administrativne postupke.

“Ovo je važan korak naprijed u osiguravanju prava najranjivijih skupina jer dijete stavlja u središte”, kazala je Sanja Bježančević. Pohvalila je uvođenje strožih procedura i istaknula potrebu za daljnjim unaprjeđenjem mehanizama kontrole kako bi se spriječile potencijalne manipulacije sustavom. Upozorila je međutim da Agencija za osiguranje radničkih tražbina, kojoj se prenosi dio nadležnosti, nema iskustva u obiteljskim pitanjima.

Zastupnica HDZ-a Majda Bulić naglasila je da zakon ukida vremensko ograničenje trajanja prava na alimentaciju, povećava iznos na prosječnih 230 eura te pojednostavljuje postupke priznavanja prava.

“Djeca će sada brže dobiti financijsku sigurnost jer će zahtjevi biti rješavani nakon samo mjesec dana neplaćanja, a roditelji ih mogu podnositi i elektroničkim putem,“ rekla je.

Marin Miletić (Klub Mosta ) ocijenio je prijedlog “ogromnim napretkom“, ali i upozorio na potrebu daljnjeg povećanja iznosa alimentacija zbog inflacije i rasta troškova života.

“Neplaćanje alimentacije je neprihvatljivo, i tu treba uvesti strože kazne kako bi se spriječile manipulacije sustavom. Žene su često one koje najviše pate zbog neodgovornosti očeva”, rekao je.

Da trenutačni iznos minimalne alimentacije nije dostatan s obzirom na rast troškova života upozorila je i Jelena Miloš (Klub Možemo).

“Za dijete od 7 do 12 godina minimalni iznos alimentacije sada iznosi otprilike 7,5 eura dnevno. U uvjetima trenutačne krize troškova života to sigurno nije dovoljno”, istaknula je. Kritizirala je i dugotrajnost postupka isplate, predlažući da rok za isplatu minimalne alimentacije bude kraći od 10 dana. Upozorila je i na problem nepotpunih isplata alimentacija te predložila naplatu iz nepokretne i pokretne imovine dužnika kao jedno od rješenja.

Dalija Orešković (DOSIP) podržala je ideju alimentacijskog fonda, ali je ukazala je na sustavne probleme u sustavu socijalne skrbi, istaknuvši neadekvatnu kadrovsku opremljenost centara za socijalnu skrb i sporu pravosudnu praksu.

“Dobre ideje na papiru često ne funkcioniraju u praksi, a država ne pruža građanima dovoljnu podršku kroz postojeće institucije,“ rekla je Orešković.