U nastavku suđenja braći Mamić i ostalima u aferi “Dinamo 2” bivši član izvršnog i nadzornog odbora kluba Miroslav Rožić rekao je u ponedjeljak da je tek 2016. godine dobio informaciju da je Dinamo imao otvoren bankovni račun u Austriji.
U svjedočenju na osječkom Županijskom sudu Rožić je kazao da je u Dinamu bio na raznim dužnostima od 2005. godine, ali tada nije znao da je klub imao otvoren bankovni račun u Austriji. O tome ih je, kazao je Rožić, 2016. izvijestio predsjednik kluba Mirko Barišić i rekao da su se plaćanja s toga računa uglavnom odnosila na podmirivanje različitih dugovanja.
Smatra da je informaciju dobio tek tada zbog pokretanja istražnog postupka protiv Zdravka Mamića, kada je Uskok od kluba tražio podatak smatra li se Dinamo oštećenim. Napominje kako su nadzorni i izvršni odbor te skupština kluba donijeli zaključak i odluku da se Dinamo ne smatra oštećenim u postupku koji se vodio protiv Zdravka Mamića i da klub nema nikakvih potraživanja.
“Ovakvu odluku tijela kluba su donijela na temelju izvješća predsjednika kluba Barišića, koji nas je usmeno obavijestio o svim događajima vezanim za plaćanja i podmirenja dugova. Barišić je o tome predočio i poslovnu dokumentaciju, i vodeći se takvim informacijama donijeli smo odluke da se klub ne smatra oštećenim”, pojasnio je Rožić.
Rožić: Mamić davao pozajmice klubu i dizao kredite jamčeći svojom imovinom
Rekao je da je imao informacije od predsjednika kluba Barišića, ali i od Zdravka Mamića, da je Mamić davao pozajmice klubu i to nešto više od 80 milijuna kuna te podizao kredite jamčeći svojom imovnom jer klub nije bio kreditno sposoban.
Rožić se ne sjeća se da je podatke o pozajmicama vidio u financijskim izvješćima i poslovnoj dokumentaciji kluba, ali napominje da je većina tih pozajmica bila prije njegovog dolaska u klub.
Navodi da je izvršni odbor (IO) nekada znao dobiti informaciju o mogućem transferu nekog igrača, o čemu je mogao dati mišljenje, koje nije bilo obvezujuće, a da je o angažiranju posrednika u transferima igrača odlučivala uprava Dinama.
Potvrdio je kako su neki igrači imali pravo na podjelu transfernog obeštećenja, između ostalih Luka Modrić, Dejan Lovern, Eduardo da Silva, Mateo Kovačić i Tin Jedvaj.
Rožić tvrdi kako je podatke o tome saznao od uprave kluba, nešto na sjednicama IO, a nešto izvan tih sjednica. Navodi da je bio potaknut željom da sazna koliko je klub zaradio od tih transfera i da to nije mogao saznati čitanjem financijskih izvješća, jer tamo nisu bili precizno navedeni takvi podatci.
Ispitivanje novih svjedoka 17. ožujka
Suđenje se nastavlja 17. ožujka, ispitivanjem novih svjedoka. U tzv. aferi Dinamo 2, za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH, i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.
Uskok tereti Zdravka Mamića da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su klub oštetili sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao.
Izmijenjenom optužnicom Uskok tereti Zdravka Mamića i ostale okrivljenike da su kaznenim djelima NK Dinamo oštetili za 25,8 milijuna eura, a da je zagrebački klub neosnovano obvezan na plaćanje još milijun eura. Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe.
Potkraj listopada 2023. Vuksan je priznao krivnju i nagodio se s Uskokom pa je, temeljem sporazuma, osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je, potkraj studenog 2023. priznao i Krota koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.
U prosincu 2024. krivnju su priznali Mario Mamić i Sandro Stipančić. Mario Mamić je bezuvjetno osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora, a izdržavanje kazne treba započeti 10. ožujka ove godine. Poduzetnik Sandro Stipančić osuđen je na 11 mjeseci zatvora što će biti zamijenjeno radom za opće dobro.