Hrvatska eurozastupnica Romana Jerković (S&D) pozvala je Hrvatski sabor da po uzoru na Europski parlament usvoji nacionalnu rezoluciju o kreativnim i kulturnim industrijama, smatrajući da bi time poslao poruku o strateškoj važnosti tog sektora u Hrvatskoj.

Hrvatski klaster kreativnih i kulturnih industrija (HKKI) i Ured Romane Jerković organizirali su online konferenciju na temu položaja kulturnih djelatnika u EU i problema s kojima su suočavaju u posljednje dvije godine.

„Voljela bih da razmislimo kako dobre primjere iz europske razine primijeniti na hrvatske prilike, a uspjeh svake promjene ovisi ponajviše o političkoj volji da se provede“, dodala je Jerković.

Jerković je kazala da su za kulturnu i kreativnu industriju izdvojene 2 milijarde i 240 milijuna eura u sklopu financijskog okvira za razdoblje od 2021-2027.godine.

Podsjetila je da su protekle dvije godine za taj sektor bile vrlo teške zbog pandemije COVID-a 19 i materijalnih šteta koje su nastale zbog potresa.

Dva posto za kulturu

Njezin kolega iz redova SDP-a i S&D-a, zastupnik Predrag Matić kazao da je gospodarska kriza izazvana pandemijom pogoršala nesiguran status i radne uvjete za osam milijuna umjetnika i kulturnih radnika diljem Europe. Europski je parlament na to reagirao donošenjem Rezolucije o statusu umjetnika i kulturnom oporavku EU.

„Rezolucijom smo zatražili da Komisija predloži europski status umjetnika koji postavlja zajedničke okvire za uvjete rada i minimalne standarde. Kad bi se uspostavila zajednička pravila, siguran sam da bi hrvatski kulturni djelatnici profitirali od toga“, rekao je Matić.

Dodao je da su domaći kulturnjaci i kreativci u vrlo nezavidnoj poziciji jer naporno rade za male plaće, a pritom nemaju adekvatnu razinu socijalnog osiguranja. Zbog toga se zalaže da sve članice EU izdvoje najmanje dva posto nacionalnog proračuna za kulturu.

Na problem financija upozorila je Emilija Stručić, predsjednica HKKKI-ja. Složila se s prijedlogom o donošenju nacionale strategije jer bi pomoću nje radnici i organizacije u kulturnoj i kreativnoj industriji bili konkurentniji u povlačenju spomenutih 2,24 milijarde eura iz europskih fondova.

Ivana Nikolić iz HKKI-ja naglasila je da kulturu ne treba gledati kao na „sliku na zidu“, već kao na sektor koji kritički promišlja o stvarnosti.

„Upravo nas je kultura spašavala kada smo zbog pandemije bili zaključani u svojim domovima s obzirom da smo vrijeme provodili gledajući filmove ili slušajući glazbu“, kazala je.

Govoreći o planovima i ciljevima HKKI-ja, Emilija Stručić istaknula je da HKKI želi biti središnje mjesto za kreativce koje će poticati razvoj regionalnih centara i pružati umjetnicima relevantne informacije o prijavama na natječaje iz EU fondova.

(Hina)