Nogometaši Osijeka i Rijeke ostvarili su važne pobjede u borbi za drugu poziciju srušivši u derbijima 33. kola Prve HNL Hajduk i Dinamo.

Rijeka je na Rujevici pred 2.700 gledatelja pobijedila prvaka Dinamo sa 2-0, dok je Osijek na Poljudu pred 5.800 gledatelja slavio protiv Hajduka sa 1-0.

Osijek se sada približio drugoplasiranoj Lokomotivi na bod zaostatka, dok je Rijeka preskočila Hajduk i sada je četvrta s pet bodova manje od ‘lokosa’.

Golove za prvu pobjedu Rijeke u zadnjih šest kola zabili su Joško Gvardiol (2-autogl) i Antonio Čolak (52).

Rijeka nije mogla bolje otvoriti utakmicu, već u drugoj minuti je stigla do vodstva autogolom Joška Gvardiola. Andrijašević je gurnuo loptu za Čolaka, a Gvardiol ju je pokušao izbiti, no umjesto toga zatresao je vlastitu mrežu. “Modri” su mogli uzvratiti u šestoj minuti, Kulenović je izbio sam pred Pandura, ali je pucao pored gola.

U 37. minuti je zaprijetio i Oršić, ali je Pandur odlično obranio. Dinamo je imao priliku i u samoj završnici prvog dijela, ali je domaći vratar ponovo bio spreman.

Rijeka je povećala prednost u 52. minuti nakon brze kontre koju je povukao Escoval, dodao do Andrijaševića, a ovaj uposlio Čolaku koji je sjajno poentirao. U 61. minuti je sve moglo biti gotovo, no Livaković je s gol-linije skinuo pokušaj Lončara s pet metara.

U prvom od dva nedjeljna derbija Osijek je na Poljudu pobijedio Hajduk sa 1-0 osvojivši važne bodove u borbi za drugo mjesto, dok je Hajduk upisao već četvrti poraz u zadnjih pet kola.

Pitanje pobjednika odlučio je Petar Bočkaj golom u 15. minuti utakmice.

Bila je to utakmica u kojoj Hajduk nakon serije loših rezultata nije imao pravo na novi poraz ukoliko želi do drugog mjesta koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Bodovi su bili iznimno važni i za Osijek, koji se također bori za titulu doprvaka.

Na koncu slavili su gosti približivši se drugoplasiranoj Lokomotivi na bod zaostatka, dok je Hajduk praktički ostao bez izgleda. Lokomotiva mu sada bježi velikih šest bodova.

Osijek je poveo iz prve opasnosti pred golom Hajduka. Bočkaj je izveo slobodan udarac iskosa s desne strane, na loptu je glavom krenuo Lončar koji je ipak, nije uspio skrenuti ka vratima. No, lopta je završila na desnoj vratnici od koje se odbila u mrežu.

Samo četiri minute kasnije moglo je biti 2-0. Pucao je, vrlo snažno i precizno, Bočkaj s ruba kaznenog prostora, Posavec kratko odbio loptu do potpuno samog Špoljarića koji sa svega nekoliko metara prebacuje vrata.

Hajduk je svoju prvu pravu priliku dočekao u 31. minuti. Ubacio je Brnić, a Eduok glavom od zemlje pogodio okvir gola.

U nastavku susreta Hajduk je dominirao, ali bez pravih prilika, dok su gosti prijetili iz kontri.

Na ljestvici vodi Dinamo sa 76 bodova, Lokomotiva je druga sa 60 bodova, Osijek ima 59, Rijeka 55, a Hajduk 54 boda.