Regionalni program stambenog zbrinjavanja za osobe koje su tijekom ratova na području bivše Jugoslavije ostali bez svojih domova uspješno je realiziran, a na taj je način trajno riješen problem za više od 11 tisuća obitelji, potvrdili su u srijedu u Sarajevu sudionici završne konferencije ovog projekta.

Projekt je pokrenut prije deset godina kako bi se riješio problem trajnog smještaja za više od 36 tisuća osoba koje su nakon ratova 90-ih godina prošlog stoljeća ostali bez domova, a žive u Hrvatskoj, BiH, Srbiji i Crnoj Gori.

Riječ je o prognanicima te osobama koje su kao izbjeglice trajno napustili domove u kojima su živjeli do rata i odlučili živjeti u nekoj od drugih država regije.

Provedbu programa njihova zbrinjavanja podržala je šira međunarodna zajednica s ukupno 294 milijuna eura, pri čemu je najveći pojedinačni donator bila Europska unija, koja je za to izdvojila 238 milijuna eura bespovratnih sredstava.

Ostalih 56 milijuna eura donacije su država poput SAD, Njemačke, Italije, Švicarske i Turske.

“Sretan sam da je Europska unija najveći donator i da je omogućila oko 80 posto svih sredstava”, kazao je na sarajevskoj konferenciji šef delegacije EU u BiH Johann Sattler. On je ovaj program opisao impresivnim ističući kako je on, osim kuća i stanova ljudima koji su ih doista trebali, osigurao i uvjete za trajno integriranje u zajednicu u kojima žive.

Podsjetio je kako je ostalo riješiti smještaj za još oko 300 obitelji u BiH koje trebaju takvu vrstu pomoći i pozvao lokalne vlasti da završe izgradnju njihovih novih domova za što su sredstva osigurana.

U Hrvatskoj je provedba ovog programa završena u lipnju ove godine, a prema dostupnim podacima izgrađene su 383 stambene jedinice u mjestima poput Korenice, Knina, Gline, Benkovca i Vukovara, za što je utrošeno 15 milijuna eura donatorskih sredstava.

Regionalni stambeni program međunarodni su donatori poduprli na temelju procjene kako to može poslužiti kao model za uspješnu suradnju i progres.

U njegovoj su provedbi sudjelovali Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Republike Hrvatske, Ministarstvo rada i socijalnog staranja Crne Gore i Komesarijata za izbjeglice i migracije Republike Srbije te Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.