Dom sestre Jadranke nalazi se u malom, slikovitom križevačkom mjestu Čabraji, a nudi usluge smještaja i skrbi za osobe treće životne dobi. Svim korisnicima na raspolaganju je 24- satna medicinska skrb i njega uz iskusan tim stručnog osoblja u koordinaciji s doktorom opće medicine.

Dom sestre Jadranke slavi svoj 20. rođendan i to je bio i više nego dovoljan razlog da popričamo s osnivačicom Doma Jadrankom Ruklin.

dom jadranka12

– Dom sam osnovala točno prije 20. godina, a prije 22. godine sam među prvima osnovala njegu bolesnika u kući i ukupno zapošljavam 27 ljudi. Dom u Čabrajima je bio prvi privatni dom u Koprivničko-križevačkoj županiji, a u posao je uključena cijela obitelj, suprug, sin i snaha – rekla nam je uvodno Jadranka Ruklin i dodala kako ima 37. godina radnog staža.

dom jadranka7

Počeci moga rada, kao medicinske sestre bili su vezani uz Opću bolnicu u Koprivnici, a kasnije uz Dom zdravlja u Križevcima. Tamo sam radila i učila uz dvije iznimno stručne osobe, odnosno mentora, doktora Franju Husinca i doktora Tonka Mijača. Ja sam medicinska sestra, a za voditi „bolnicu na kraju grada“ kako ju je zvao doktor Mijač trebalo je znanje.

Veliko im hvala na pomoći i savjetima – istaknula je.

dom jadranka

– Također, od početka, pa svih ovih godina uspjela sam razvijati posao bez pomoći lokalne politike, a jedinu potporu otvaranju Doma mi je dao pokojni Josip Friščić.
U početku osnivanja Doma imali smo problem sa zapošljavanjem educiranog osoblja. Uz medicinske sestre bilo je potrebno zaposliti i njegovateljice. U to vrijeme, na našem području na tržištu rada nisu postojale educirane njegovateljice, tako da smo zaposlenike morali uputiti na školovanje u Zagreb. Danas, sam ponosna da u Domu i u Ustanovi za zdravstvenu njegu Iskra imamo veliki broj zaposlenika koji uz mene rade više od 20 godina.

dom jadranka1
Dom ima kapacitet od 50 ljudi, a planiramo i novo proširenje. Prije sedam godina sklopili smo ugovor s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi za manji broj mjesta koja su stalno popunjena. Uveli smo standarde kvalitete usluge i to nam je priznalo resorno ministarstvo. U Domu je u 20. godina živjelo više od 450 ljudi, većinom palijativnih bolesnika. O razvoju sustavne palijativne skrbi danas se mnogo govori. Iako se svakodnevno kroz stacionarni i terenski rad susrećemo sa palijativnim bolesnicima planiramo osuvremeniti usluge i u tom području skrbi.

dom jadranka13
Cijene Doma se kreću između 3400 i 3900 kuna, iako su danas ekonomske cijene puno veće. Cijenu smo prilagodili našim ljudima koji imaju takve mirovine da im djeca mogu još minimalno financijski pomoći. Proizvodimo i svoju hranu koju smo proveli kroz HACCAP sustav tako da se prehrana korisnika temelji se na domaćem uzgoju svježih i ekoloških namirnica što je danas rijetkost.

dom jadranka11
Na otvaranje Doma odlučila sam se iz osobne potrebe razmišljajući o tome kako bi ja jednog dana željela proživjeti svoju starost. Na svojim začecima privatnog rada odnosno kad sam radila njegu bolesnika u kući, išla sam po terenu i susretala se sa starijim, bolesnim i nemoćnim ljudima.

Njihove priče i priče njihovih obitelji potaknule su me na osnivanje Doma, što je u to vrijeme bio vrlo hrabar potez. Renovirala sam kuću i na kraju objekt proširila. Htjela sam nešto stvoriti i uspjela sam u tome. Ovaj posao nisam nikad radila da bi se obogatila već sam ga radila s punim srcem i puno ljubavi. Dio svog života sam dala Domu i to je moj način života, a ne posao. Čabraji su moje rodno mjesto i ovo je inače moja rodna kuća. Drago mi je da su sin i snaha spremni preuzeti posao sutra kad odem u mirovinu – kazala je Jadranka Ruklin.

dom jadranka5
Privodeći razgovor kraju Jadranka Ruklin nam je rekla kako je najstariji čovjek u Domu bio Grga iz Like i proslavio je u Domu 100. rođendan, a trenutno je nastarija Križevčanka s navršenih 98. godina. U Domu ima 7 osoba starijih od 90. godina.

dom jadranka4
– Nadam se samo da će jednog dana i lokalna politika prepoznati ovaj trud i činjenicu da od ovog posla živi 27 obitelji, jer toliko ljudi radi ovdj.
U Domu je najviše osoba s križevačkog područja, ali ima korisnika iz Lovrana, Splita, Preka i iz mnogo drugih dijelova Hrvatske. Prema Domu ne treba imati predrasude, jer humanije je zbrinuti svog člana obitelji osiguravajući mu stručnu podršku i skrb usmjerenu na individualne potrebe kroz kvalitetno organizirane usluge.

dom jadranka2

Mislim da svi zaslužujemo da kvalitetno i dostojanstveno proživimo svoju treću dob – poručila je na kraju razgovora osnivačica Doma Jadranka Ruklin.

dom jadranka9

Sve informacije o Domu sestre Jadranke možete dobiti na brojevima telefona 048/697-050 i 095/901-9770 ili e-mail: [email protected].

dom jadranka8dom jadranka3
prigorski.hr