Sudeći prema pustoši u supermarketima i dućanima, Zagrepčani su se u petak odazvali na jednodnevni bojkot trgovina, u znak prosvjeda zbog visokih cijena.
Tek pokojeg kupca zamijetili smo u petak prijepodne u trgovačkih centrima, ali i manjim kvartovskim dućanima na području Trešnjevke, Knežije i centra. Radnici u trgovinama slažu i brišu police, sjede na blagajnama i uslužuju zaista rijetke kupce. Parkirališta na kojima se mjesto inače zna čekati, prazna su ili poluprazna.
Manje je kupaca i na trešnjevačkoj tržnici, ali petak ondje nije udarni dan, tradicionalno je to subota, pa i nedjelja.
Nešto je više građana u pekarnicama i zalogajnicama, ali i oni se u razgovoru žale na manji promet, kao i prodavači na kioscima.
“Nitko ništa ne kupuje, ne znam kako će biti poslije, ali zasad je slabo”, kaže prodavačica u kiosku u Savskoj ulici.
Građani komentiraju da su trgovci pretjerali i da su poskupljenja znatno veća od službenih statistika.
“Tri posto? Pa valjda znam računati, ne znam kak’ su do toga došli”, kaže gospođa ispred trgovačkog centra na Trešnjevačkom trgu.
Bojkot trgovina trebao bi prema planu potrajati cijeli dan. Pokrenula ga je inicijativa koja je krenula iz Facebook grupe “Halo, inspektore”, iza koje stoji Europski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), a u međuvremenu su je podržala društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i sam ministar gospodarstva.
Ta inicijativa započela je porukama koje su se proteklih dana dijelile po društvenim mrežama. “24.1. u HR je bojkot protiv visokih cijena prehrane.
Građani su pozvani da ništa ne kupuju.
Podršku bojkotu dala su društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
Podaci Porezne uprave o fiskaliziranim računima u petak pokazat će kako je prošla ova inicijativa građana.
Inflacija visoka, promet u maloprodaji raste
U Hrvatskoj su potrošačke cijene mjerene HICP-om u prosincu lani porasle za 4,5 posto prema istom mjesecu 2023. godine, što je njihov najsnažniji rast od svibnja. Hrvatska je tako među tri EU zemlje s najvećom inflacijom, iza Rumunjske (5,5 posto) i Mađarske (4,8 posto). Godišnja stopa inflacije EU iznosila je u prosincu lani 2,7 posto, a u eurozoni 2,4 posto, zadnji su podaci Eurostata.
Unatoč tome, promet u maloprodaji u Hrvatskoj raste.
Prema zadnjim službenim podacima, onima za studeni prošle godine, u Hrvatskoj je maloprodaja porasla 20 mjeseci zaredom na godišnjoj razini.
Izvješće DZS-a o prometu u trgovini na malo pokazuje da je u studenome, prema kalendarski prilagođenim podacima, potrošnja realno porasla za 0,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na studeni prošle godine porasla za 6,7 posto.
Tako je potrošnja u maloprodaji porasla već 20. mjesec zaredom na godišnjoj razini, i to po istoj stopi kao i mjesec dana prije.