Iz Hrvatske psihološke komore upozorili su u petak na važnost prepoznavanja i pravovremenog reagiranja na znakove mentalnih poteškoća, nakon što je objavljeno da je počinitelj napada u Osnovnoj školi Prečko djelovao u stanju duševnog rastrojstva.
Rana psihološka intervencija i dostupnost stručno vođenih programa podrške ključni su u prevenciji eskalacije psihičkih problema i pojave nasilnih ponašanja. Pravovremeno uočavanje znakova povišene razdražljivosti, povlačenja, općenito promjena u ponašanju ili emocionalnom stanju, kao i uspostavljanje suradnje između obitelji, škola, zdravstvenih službi i stručnjaka za mentalno zdravlje, uvelike može spriječiti tragične ishode, priopćili su iz Hrvatske psihološke komore.
Pozvali su sve dionike, odgojno-obrazovne ustanove, zdravstvene i socijalne službe te cjelokupnu javnost, odnosno stručnjake mentalnog zdravlja da se uključe u aktivnosti psihološke prve pomoći i krizne intervencije kako bi svi kojima je potrebno dobili stručnu podršku u nošenju s traumom, da se svi također uključe u kontinuirano educiranje javnosti o važnosti mentalnog zdravlja i destigmatizaciju psihičkih problema, kao i u jačanje dugoročnih preventivnih programa.
Odgojno- obrazovne institucije, zdravstveni sustav, strukovne organizacije i cjelokupna zajednica moraju zajedničkim naporima podupirati djecu i mlade te pravodobno reagirati na upozoravajuće signale, ističu u Komori.
Također izražavaju najdublju sućut i iskreno suosjećanje s obiteljima, učenicima, učiteljima te cijelim školskim sustavom, koji su pogođeni tragedijom u kojoj je život izgubilo jedno dijete, a više osoba je ozlijeđeno.