Nastavljajući kampanju poticanja čitanja djeci od najranije dobi, Ministarstvo kulture i medija i ove će godine na Interliberu predstaviti program Rođeni za čitanje u sklopu kojega će mališani, uz druženje sa slikovnicama, moći sudjelovati u posebno pripremljenim programima.

Program će se održavati svakodnevno za vrijeme trajanja najvećega hrvatskog sajma knjiga od 12. do 17. studenoga na štandu 33 u paviljonu 7 Zagrebačkog velesajma.

Kako najavljuju iz Ministarstva, dva puta na dan, u 11 i 18 sati, održavat će se lutkarska predstava “Bebe su super” Umjetničke organizacije LOFT u režiji Morane Dolenc te kamišibaj predstava “Moj medo” Udruge Kozlići.

Predstave su nastale po motivima slikovnica Ivane Guljašević Kuman, Brune Kumana i Ivane Musić koje je Ministarstvo objavilo u sklopu programa Rođeni za čitanje, a dobivaju se u pedijatrijskim ambulantama diljem Hrvatske na redovitim pedijatrijskim pregledima.

Na štandu će se moći pregledati i treća slikovnica iz edicije Rođeni za čitanje, namijenjena djeci od 3 do 5 godina “Što sve danas moram napraviti?” koja uskoro izlazi iz tiska.

U srijedu 13. studenoga u 17 sati, na pozornici u paviljonu 7 Ministarstvo organizira okrugli stol “Razvija li poticanje čitanja od najranije dobi predjezične i govorne vještine?” na kojem sudjeluju idejna začetnica programa Rođeni za čitanje u Hrvatskoj Marija Radonić, predsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju Mirjana Kolarek Karakaš, voditeljica Vijeća studija logopedije na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Mirjana Lenček, profesorica s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu Gordana Kersteš, voditeljica Nacionalne strategije poticanja čitanja u Ministarstvu kulture i medija Maja Zrnčić i moderatorica Vlatka Kolarević.

Od srijede do nedjelje, roditelji, skrbnici i svi zainteresirani moći će razgovarati s pedijatrom o dobrobitima čitanja u programu “Pitamo i čitamo”, a u subotu i nedjelju od 15 do 16 sati održat će se za djecu od 3 do 7 godina likovna radionica “Tko živi u knjigama?” koju će voditi ilustratorica Ana Žaja Petrak.

Čitalačka pismenost, podsjećaju iz Ministarstva, jedna je od važnih životnih vještina koja utječe na zdravlje, stoga je namjera ovog programa da poticanje čitanja djeci od najranije dobi postane sastavni dio preventivnih i javnozdravstvenih mjera u promidžbi zdravlja djece. Glavni je cilj programa educirati roditelje i skrbnike na redovitim pedijatrijskim pregledima o važnosti čitanja djeci za sveukupni razvoj.

Program provode Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo zdravstva, uz podršku Hrvatskog pedijatrijskog društva i Hrvatskog društva za socijalnu i preventivnu pedijatriju.