Prijatelji životinja napominju da je ovih dana najbolji dar koji možemo pokloniti sebi i drugima onaj bez cijene, a to je suosjećanje.
Kažu da suosjećanje tijekom blagdanskih dana možemo iskazati na mnogo načina počevši od izbora na blagdanskome stolu:
„Za ove blagdanske dane pozivamo sve da ih uistinu provedu u miru i blagostanju, bez ubijenih životinja. Umjesto mesne pečenke, posegnite za onom od sejtana ili biljnog mesa, umjesto fiša od riba iskušajte onaj od gljiva, a i vaši kolači mogu bez problema biti bez mlijeka i jaja. Osim što ćete uživati u finim okusima bez grižnje savjesti, tom ćete gestom pokloniti nekome život.”
Upućuju sve i na činjenicu da životinje nisu darovi za pod bor jer zahtijevaju dugogodišnju odgovornu skrb i svakodnevnu brigu i predanost. Stoga suživot s njima mora biti rezultat promišljene odluke cijele obitelji, a ne nametnut i neželjen poklon.
„Želite li učiniti nešto plemenito za ove blagdane, ne kupujte životinje kao darove nego pomognite napuštenim psima i mačkama da dočekaju Novu godinu zbrinute u toplom domu. Ako ne možete udomiti, uvijek možete pomoći napuštenim šapicama donacijom, donošenjem hrane i dekica ili volontiranjem”, navode iz udruge Prijatelji životinja.
Ukazuju i da nas tijekom hladnijih zimskih dana najbolje grije ona odjeća za koju nitko nije stradao. Zato pri kupnji odjevnih predmeta treba provjeriti deklaracije i uvjeriti se da odjeća ili obuća nema krzna, kože, perja, vune ili svile. Postoji mnoštvo moderne, kvalitetne, atraktivne i povoljne odjeće i obuće koja nije satkana patnjom, a može biti suosjećajan dar.
„Blagdani mogu proteći i u poštovanju prema svim bićima. Ako se pozivamo na ljubav i mir, budimo dosljedni i ne nanosimo bol drugima. Neka nam svima posljednji dani godine proteknu bez nasilja. Pustimo životinje da žive, pomognimo onima kojima je pomoć potrebna i, naravno, imajmo na umu da je slavlje jednako veselo i bez pirotehničkih sredstava!” zaključuju Prijatelji životinja.
Punjena pečenka od sejtana
Sastojci za pečenku: 2 šalice pšeničnog glutena, 1 žličica soli, 1 žlica maslaca od kikirikija, 1 žlica češnjaka u granulama, 2 šalice vode, nekoliko žlica ulja za oblikovanje; za punjenje: ½ sitno nasjeckane glavice luka, ½ šalice zobenih pahuljica, ½ šalice sojinih ljuspica, ¼ šalice namočenog ili kuhanog ječma, ¼ šalice namočene crvene leće, ¼ šalice namočene heljde, ¼ šalice na kockice izrezanog dimljenog tofua, ½ žličice soli, ½ žličice papra
Priprema: Za pečenku, najprije promiješati suhe sastojke pa dodati vodu i zamijesiti. Smjesa mora biti žilava i izgledom podsjećati na meso. Nauljiti smjesu i podlogu pa rukama ili valjkom za tijesto stanjiti sejtan na oko 1 cm kako bismo mogli oblikovati štrucu. Za punjenje, sve sastojke pomiješati i staviti na sredinu razvaljanog sejtana.
Pomoću prozirne folije zarolati sejtan u roladu. Foliju čvrsto zavezati na krajevima (dobro je čak i duplo umotati sejtan kako se štruca ne bi raspala ili popila previše vode pa bila spužvasta i gnjecava). Tako zamotanu roladu kuhati u 2 litre posoljene vode oko 1 sat.
Roladu izvaditi iz folije, pustiti da se malo prohladi pa zapeći sa svih strana na tavici s nekoliko žlica ulja. Tako zapečenu roladu umotati u lisnato tijesto i peći 20-ak minuta da se lisnato ispeče. Pustiti da se dobro ohladi pa rezati na kriške debele oko 2 cm.