Preminuo je Petar Petrović, istaknuti naivni slikar, doajen naivnog slikarstva, član Udruge Peski-Art Đurđevac i dobitnik Povelje Grada Đurđevca. Sahrana će biti u srijedu, 18. siječnja u 13 sati na Gradskom groblju u Đurđevcu.

Petar Petrović, rođen je 10. svibnja 1942. godine u Molvarskim Gredama. U Đurđevcu živi i radi od 1966. godine.

Poznat je po putovanjima na svojemu biciklu kojim obilazi podravske krajeve i skicira i bilježi starinske primjerke tradicijskog graditeljstva koji izumiru i otima ih od zaborava s naglaskom na građevine pokrivene slamnatim krovovima (škofe). Biciklom najčešće odlazi na kulturna događanja širom Podravine.

Neumoran je u svojim putovanjima, a najčešće putuje na likovne radionice humanitarna karaktera i odaziva se uvijek i svugdje gdje treba odraditi humanitarne akcije , na sve pozive raznih Udruga i pojedinaca, a najčešće onih koji brinu za potrebite i one koji ne mogu sami kročiti kroz život.

Slika u maniri naive i vjeran je izričaju Hlebinske slikarske škole, a motive bira iz svog zavičajnog okruženja. Jednom je to plavetnilo polja lana, drugi puta žutilo polja repice, ili pak već zaboravljene ledvenice za čuvanje leda, mlina, pribora za pušenje lule, a ponekad mrtvih priroda plodova plodne podravske zemlje poput mušmula, repe, grožđa, kruški, tikvica…

Vrlo često su tu prizori poput starinskih goričnih običaja za Vincekovo, Martinje, Đurđevo pa prikazi starinskih kolača, zlevanke, starinskih igri, Božićnih ili Uskršnjih običaja… Uglavnom svojim individualnim i originalnim pristupom slikarstvu na svojim djelima od zaborava otkida ono što se u stvarnosti sada već vrlo rijetko ili nikada ne može vidjeti.

Sudjelovao je na više od 250 likovnih radionica i kolonija, od kojih deset puta na Međunarodnom taboru likovnih samorastnikov u Trebnju (Republika Slovenija), a bio je sudionikom i III (XV) Sabora hrvatskih izvornih umjetnika u Zlataru 1995. godine.

Izdao je sedam grafičkih mapa, a vrlo zapažena je ona pod nazivom „Podravski škofi“ gdje prikazuje stvarne građevine (kuće, klijeti, štagljevi…) pokrivene slamom, a koje su izčezle iz podravskih krajolika i time značajno doprinosi očuvanja etngrafskog blaga Podravine.

Ilustrirao je i tri knjige, a u knjizi „Tradicijsko graditeljstvo u Podravini“ autorice Petre Somek,prof., zastupljen je s deset crteža.

Izdao je desetak publikacija u kojima izvornim rječnikom opisuje gotovo zaboravljene pojave i događaje prema podravskim motivima ili običajima te na taj način doprinosi očuvanju jezičnog blaga Podravine kao i očuvanju etnografskih običaja i vrijednosti.

Za svoj rad Petar Petrović primio je niz zahvalnica, diploma i priznanja od kojih su značajnija Javno priznanje Povelja Grada Đurđevca 2017. godine, Javno priznanje Zahvalnica Koprivničko-križevačke županije 2022., te Povelja Hrvatskoga Sabora Kulture za doprinos umjetničkom radu i kulturi Republike Hrvatske.