Nova oprema Klinike za urologiju KBC-a Rijeka, vrijedna milijun eura, predstavljena je u četvrtak na konferenciji za novinare, na kojoj je najavljeno i uvođenje robotske kirurgije u riječkoj bolnici, tj. dva robotska uređaja za kirurške struke na oba lokaliteta riječke bolnice.

Ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić rekao je da se ulaganjima u opremu dodatno osnažuje urologija kao jedno od prepoznatljivijih područja riječke medicinske struke, a cilj je bio unaprijediti uvjete iako je klinika dobro opremljena.

Govoreći o nabavljenoj opremi, rekao je da ultrazvuk posebne namjene, tzv. fuzijska biopsija, omogućava da se integriraju slike ultrazvuka i magnetske rezonance, što je važno kako bi se ubrzala i postavila rana dijagnoza karcinoma prostate.

Nabavljen je i novi rendgenski mobilni uređaj, kojim se može snimati tijekom operacija i povećati kvalitetu operativnih zahvata, a nabavljena su i tri nova vrhunska precizna ultrazvučna aparata.

Ružić je istaknuo kako su pripremili i 5 informativno-edukacijskih materijala, s temama koje najviše zanimaju pacijente i daju pouzdane informacije o prevenciji i liječenju karcinoma prostate. Dodao je da je na Klinici za urologiju lani pruženo više od  55.000 ambulantnih usluga te je podsjetio kako je nedavno obilježeno 55 godina od prve transplantacije bubrega, koja je označila prekretnicu u razvoju KBC-a Rijeka.

Stereotaksija 4

Nova će oprema povećati opseg usluga

Predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Rijeka Josip Španjol istaknuo je da je nova oprema bila potrebna kako bi se povećao opseg usluga. Ona će značajno poboljšati kvalitetu rada jer, kroz šest jutarnjih i jednu popodnevnu ambulantu, svaki bolesnik dobije uz urološki i pregled ultrazvukom. Nova oprema poboljšati će probir u ranom otkrivanju karcinoma prostate,  tumora bubrega i tumora mokraćnog mjehura.

Novi rendgenski mobilni uređaj u operacijskoj sali služi primarno u operacijama i liječenju kompliciranijih slučajeva urolitijaza, odnosno rješavanja kamenaca, a aparat za fuzijsku biopsiju najnovija je smjernica Europskog urološkog društva u dokazivanju i dijagnosticiranju karcinoma prostate, gdje se omogućuje da se slika magnetske rezonance koju je pacijent već napravio, preklopi sa slikom ultrazvuka uživo i dodatno poveća preciznost u biopsijama prostate pa se gubi potreba za ponavljanjem te pretrage, rekao je.

Pomoćnica ravnatelja KBC-a za znanstveno-nastavnu djelatnost Alemka Brnčić-Fischer najavila je velik iskorak u kirurškim strukama, uvođenje robotske kirurgije te će uskoro u bolnici biti dva robotska uređaja, koji će biti na raspolaganju brojnim kirurškim strukama.

Španjol je pojasnio da je riječ o robotima za urologiju, ginekologiju, i digestivnu kirurgiju te da je to je zadnja faza u razvoju minimalne invazivne kirurgije, robotski asistiranoj laparoskopskoj kirurgiji, gdje liječnik može biti u drugoj prostoriji i pomicati ruke robota koji radi precizne kretnje. Ta je kirurgija zato i puno preciznija i manje invazivna, dodao je.

Vezano uz robotsku kirurgiju, ravnatelj Ružić rekao je da je ona u skladu s planovima razvoja, da su pokrenuti postupci i u tijeku je javna nabava. U sustav javne nabave uveli smo softverski sustav, koji predstavlja zlatni međunarodni standard na razini Europske unije, koji za sve segmente nabave obavlja posve objektivnu usporedbu specifikacija i cijena kod nabave na globalnom tržištu, naglasio je dodavši kako je i to velik iskorak te da je za korištenje novih uređaja osigurana i dodatna edukacija.