“Vrti svoj film”, prvi online portal s bazom filmskih naslova i metodičkih priloga za razvoj filmske pismenosti djece i mladih, cijelu školsku godinu i u svim školama diljem Hrvatske, predstavljen je u četvrtak u zagrebačkoj Uraniji.

Osmišljen je kao portal za edukaciju, ali i obiteljsko i privatno uživanje u kvalitetnim filmovima, pa je namijenjen podjednako učiteljima i nastavnicima, učenicima i roditeljima te svima zainteresiranima za filmsku umjetnost.

Riječ je o moderno, funkcionalno i filmofilski dizajniranom portalu koji uz bogatu bazu filmova iz svjetskih kinematografija, koju za ovu školsku godinu čine 24 stručno odabrana djela svih rodova, vrsta, žanrova i tema za učenike od 1. do 8. razreda, nudi strukturirane metodičke prijedloge, u skladu s važećim kurikulom.

Metodički prijedlozi sastoje od cjelovitih priprema nastavnog sata, aktivnosti, stručnih, ali razumljivih osvrta napisanih ekskluzivno za portal, preporuka, sažetaka, najavnica te osnovnih informacija i zanimljivosti, priopćeno je.

Zahvaljujući portalu temeljenom na najnovijim europskim trendovima podučavanja medijske kulture i na bogatom iskustvu njegovih pokretača i suradnika u prethodnim uspješnim višegodišnjim live programima filmskog opismenjavanja, filmska umjetnost tu je sredstvo razvoja kreativnosti, kritičkog mišljenja i kulturne osviještenosti, tj. 3K kompetencija za 21. stoljeće, ističe se.

Portal su predstavile glavna urednica Ivana Jakobović Alpeza i njegova suradnica, profesorica Marina Gabelica s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu.

Po riječima Marine Gabelice, naša djeca, ali i mi sami, prije svega smo “filmski urođenici” jer od prvih godina rastemo uz film, a da bismo osim zabavnog shvatili i kulturološki, društveni i umjetnički aspekt filmske umjetnosti nužno nam je obrazovanje.

“Djeca danas odrastaju uz komercijalne platforme, a medijski sadržaj imaju na dlanu i konzumiraju ga putem pametnih telefona. Mnoštvo sadržaja daje osjećaj slobode izbora, no sloboda izbora nije rijeka sadržaja, već znanje plivanja u njoj”, napomenula je.

Obrazovni sustav pak, dodaje, kaska u filmskom obrazovanju pa učitelji i nastavnici nemaju dovoljno sadržaja, odnosno nema puno kvalitetnih suvremenih europskih i hrvatskih filmova koji su im dostupni u neposrednom odgojno-obrazovnom radu.

Ovaj je projekt nastao na tragu europskih tendencija demokratizacije obrazovanja i “ne nudi rijeku sadržaja, već odabrane naslove kojima je posvećena posebna pažnja, filmu ne pristupa isključivo tematski, već počiva na zasadama suvremene, holističke nastave koja potiče raspravu i analizu te razvija višestruke pismenosti: kritičnost, kulturalnost i kreativnost”.

“Naši će filmski urođenici portalom biti osnaženi da se lakše snađu u medijskoj džungli koja nas okružuje”, zaključila je Gabelica.

Od animiranih filmova do igranih klasika

Portal donosi raskošne animirane filmove u najvećem broju animacijskih tehnika, dokumentarna ostvarenja mahom aktualne mladenačke problematike te klasične i suvremene, avanturističke, humorne i dramske igrane radove.

Prva cjelina, “Rondo” posvećena je raznolikosti filmskog stvaralaštva, kao i savladavanju temeljnih pojmova i u njoj su filmovi poput “Ježeve kuće”, “Vuka samotnjaka”, “Ovisnika o internetu”, “Pjesme mora”.

Djela se odabiru prema kriterijima opće umjetničke relevantnosti, primjerenosti dobi, otvorenosti uočavanju parametara kadra te šireg društvenog sadržaja koji ostavlja mjesta međupredmetnim analogijama.

Isti su kriteriji i za cjelinu “Licem u lice”, posvećenu domaćoj kinematografiji u kojoj se kroz suprotstavljanje različitih autorskih generacije ocrtava dinamična povijest tema i oblika hrvatskog filma, “s naglaskom na afirmaciji izvrsnosti, inovativnosti i različitosti te temama obrazovanja, samopouzdanja, talenta, poduzetnosti i odgovornosti u zajednici”. Ove je školske godine ta cjelina posvećena svim generacijama Zagrebačke škole crtanog filma.

Treća cjelina, “Idu dani”, nudi umjetničku podlogu strukturiranom obilježavanju istaknutih datuma u godini, podjednako u nastavi i u krugu obitelji.

Primjerice, tu su na 48 sati u povodu Međunarodnog dana djevojčica dostupni saudijski film “Vadžda”, u povodu Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata hrvatski “Dečko kojem se žurilo” te filmovi u povodu međunarodnih dana dječje knjige, obitelji i osoba s invaliditetom.

Uz naslove cjelina posvećene hrvatskim klasicima, i u programu se uz europske filmove ovjenčane nagradama najvažnijih festivala nalaze hrvatska djela putem kojih se učenici upoznaju s nacionalnom kinematografijom čime portal doprinosi širenju domaće filmosfere i podizanju novih generacija publike, napominje se.

Marcich: Portal impresionira kvalitetom i promišljenošću

Ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra Christopher Peter Marcich smatra kako portal impresionira kvalitetom i promišljenošću, te kako se ne treba bojati da portal i kino isključuju jedno drugo. “Moramo imati online projekte i istovremeno poticati kinomrežu”, ocijenio je.

Po njegovim riječima, “Vrti svoj film” kombinira razne dimenzije – jedna je zabavna, jer film za mlade ljude i mora biti zabavan, druga je da predstavlja film kao alat za učenje ne samo filma, već i drugih predmeta, a treća da su filmska edukacija i filmska pismenost mladih baza su odgoja budućih generacija i filmaša i publike te ovakav program ima puno smisla za njihovu formaciju.

“HAVC želi biti partner u razvijanju strategije filmskog obrazovanja u Nacionalnom programu i poticati inicijative poput ove”, najavio je.

Sadržaj portala besplatno dostupan

Učitelji i nastavnici moći će pravovremeno planirati Godišnji izvedbeni kurikul jer su odabir filmova u pojedinim cjelinama i njihova dostupnost poznati su uoči i tijekom nastavne godine Godišnjeg izvedbenog kurikula.

Nakon što se škola registrira, učitelji mogu unaprijed proučiti materijale, pogledati najave filmova i odabrati naslove u skladu s potrebama vlastitog plana i programa rada, odnosno senzibilitetima svojih učenika.

Sadržaj portala besplatno je dostupan učenicima, učiteljima i nastavnicima, školama i odgojno-obrazovnim ustanovama u cijeloj Hrvatskoj zahvaljujući programu doniranja kojem se fizičke osobe, pravni subjekti i javne uprave mogu priključiti kupnjom godišnje pretplate za školu ili škole po izboru. Donatori ostvaruju porezno priznatu olakšicu te su u zahvalnici predstavljeni kao kultni likovi hrvatskog filma.

Zasad se za korištenje portala, koji je školama promoviran od početka školske godine, prijavilo 200 različitih škola iz 19 županija i 85 gradova i mjesta (od kojih tek 18 ima vlastitu kinodvoranu), s ukupno 23 tisuće učenika.

Devet je škola samostalno prikupilo novac za pretplatu, dok je 28 podržano od strane donatora. Grad Rovinj prvi je osigurao godišnju pretplatu na “Vrti svoj film” svojim školama.

S obzirom na činjenicu da u Hrvatskoj postoji 1310 matičnih osnovnih škola s pripadajućim područnim objektima, jasno je da je put do pune demokratičnosti pristupa kvalitetnom filmu dug, pa je Ivana Jakobović Alpeza istakla pozitivna iskustva nastavnik s portalom i pozvala dionike obrazovno-kulturnog “kruga povjerenja” na zajednički rad.

Dizajn i funkcionalnost portala “Vrti svoj film” potpisuje kompanija za digitalne inovacije Bornfight.

U užem su krugu više od 50 njegovih suradnika iz područja filmologije, metodike jezika i pedagogije uz Alpezu i Gabelicu još i izvršna urednica, filmologinja Nika Petković, nastavnica hrvatskog jezika Mirjana Doblanović Pekica te filmski kritičari Višnja Vukašinović i Silvestar Mileta.

Pokretanje portala sufinancirano je sredstvima Ministarstva kulture i medija RH na Javnom pozivu za poticanje poduzetništva u kulturnim i kreativnim industrijama u prošloj i ovoj godini. Portal se može pogledati na https://vrtisvoj.film/. (Hina)