Mirko Habijanec, predsjednik Uprave građevinske grupacije Radnik iz Križevaca i predsjednik HUP-Udruge poslodavaca graditeljstva, u razgovoru nam je rekao kakva je bila protekla godina u građevinarstvu i što će biti u godinama koje dolaze.
Križevački Radnik tvrtka je duge tradicije u visokogradnji, niskogradnji, hidrogradnji i ostalim segmentima građevinarstva. Osim građevinske djelatnosti, tvrtka se bavi proizvodnjom kamenih materijala i betona, izradom oplatnih sustava, hotelijerstvom i ugostiteljstvom, a čelni čovjek Radnika otkrio nam je kad će biti otvoren i što će nuditi novi hotel u centru Križevaca.
Kakva je bila prošla godina za građevinski sektor?
Građevinski sektor je dobro poslovao, negdje je na razini 2023. godine uvećan za 10 do 15 posto potpunog prihoda, a isto tako i svih drugih indikatora. Danas čini oko 7 posto BDP-a Hrvatske, zapošljava oko 150 tisuća zaposlenika te je građevinarstvo jedna od vitalnih grana razvoja Hrvatske. Kada građevinarstvo raste to utječe na razvoj i drugih grana gospodarstva kao i na standard građana. Problemi koje imamo su regulativa na čijim izmjenama i dopunama radimo preko HUP-a Udruge poslodavaca graditeljstva i sindikata, kako bi ista bila pravednija i u interesu društva i tvrtki koje zapošljavaju radnike i zakonito obračunavaju plaću i poreze i doprinose.
Tu u prvom redu mislim na javnu nabavu kroz koju se investira oko 13 milijardi eura, a od toga 5 do 6 milijardi ide kroz građevinarstvo, a administracije u pojedinim državnim upravama to teško mijenjaju ili dopunjuju. Stječe se dojam kao da netko namjerno koči zakonitost i razvoj gospodarstva, jer se promjene koje su ključne teško mogu dogovoriti iako je to i zakonska obveza svih u tom tripartitnom dijalogu poslodavaca, sindikata i države.
Zakoni u Europi su vrlo jasni. Nitko ne može biti sudionik u Javnoj nabavi ako ne poštuje isplate plaće po kolektivnim ugovorima. Kolektivni ugovori su svojevrsni Zakon o plaći, samo nitko ne kontrolira njihovu primjenu. Kod nas u Radniku je osnovna plaća oko 1300-1400 eura, na koju plaćamo poreze i doprinose za mirovinu, zdravstvo a kod mnogih drugih tvrtki, reći ću u pravilu u privatnom vlasništvu jedne osobe, isplaćuju minimalnu plaću koja je 50 % niža i to je osnovica za obračun poreza i doprinosa, a drugi dio se isplaćuje na ruke. Dat ću primjer, direktor ili vlasnik pojedinih takvih tvrtki je prijavljen na manju osnovicu nego naš kvalificirani radnik. To sve što sam naveo je nedopustivo i nezakonito. U Njemačkoj je takvo postupanje kaznene djelo.
Nitko u državi to ne kontrolira, inspekcija rada, porezna uprava ili lokalna samouprava. Prema nekim procjenama u pitanju su milijarde eura utaje poreza i doprinosa, ne samo u građevinarstvu nego i drugim granama djelatnosti. Po isplati osnovnih plaća, ispada da su velik dio zaposlenih u našem gospodarstvu nekvalificirani radnici, što je neprihvatljivo za cijelo društvo i što nije istina. Na takav način mi u stvari ne znamo na koju osnovnu plaću je kod takvih poduzetnika prijavljen svaki majstor, a i svi drugi zaposlenici u skladu s radnim mjestima.
U nastojanju suzbijanja te nezakonitosti, Udruga poslodavaca graditeljstva je kao jednu pomoć državi i lokalnoj upravi, dala ovlaštenje da sindikat može kontrolirati poštivanje isplate plaće po kolektivnom ugovoru. Ići ćemo k cilju da kod javne nabave sindikati trebaju izdati potvrdu i poštivanju isplate plaća po kolektivnom ugovoru, kao dokaz da je gospodarski subjekt sposoban ponuditelj u javnoj nabavi radova, kao što je to praksa i mnogim zemljama Europe.
Težimo k tome da imamo pošteno i ravnopravno natjecanje na tržištu, a ciljem povećanja plaće svih zaposlenih preko polovice u odnosu na razinu plaća za iste poslove u Njemačkoj. Naravno u tome nas treba pratiti odgovarajući rast i produktivnost, za čije podizanje je nužan dualni sustav u strukovnom, srednjem, i visokom obrazovanju. Današnji kurikulumi ne školuju učenike na razinu, kad stupe u svijet rada da imaju znanje iz prakse, a ne samo iz teorije iz općih predmeta. Premalo je znanja u struci. Učenici koji završe školu nemaju spoznaju što znači poduzeće i rad u njemu.
Hrvatska bi trebala imati, ako se želi mjeriti sa Europom, barem 90 % gospodarstva pokrivenog kolektivnim ugovorima. U bivšoj državi su plaće bile propisane zakonom prema stručnoj spremi i radnim mjestima i to je bio pandam današnjoj osnovnoj plaći. Danas, u tržišnoj privredi je zakonom propisana samo minimalna plaća, a osnovna plaća se regulira za svaku granu djelatnosti, granskim kolektivnim ugovorima koje nadležni ministar rada proglašava opće obveznim. Time taj kolektivni ugovor postoje norma kojom je propisana osnovna plaća. Trenutno takvu regulativu imamo u građevinarstvu i to već skoro 30-ak godina i još nekoliko gospodarskih grana, dok najveći dio gospodarstva nije pokriven kolektivnim ugovorima.
Kad govorimo o nelojalnoj konkurenciji, onda ne mislimo samo na domaće gospodarske subjekte, već i na strane tvrtke koje u Hrvatsku dolaze iz trećih zemalja sa znatno nižim plaćama svojih radnika kojima ne poštuju razine plaća po kolektivnim ugovorima. Naravno, ako za isti posao isplaćuju manje plaće i doprinose, mogu jeftinije nuditi, a k tome potpomognute su od strane svojih država subvencijama i drugim potporama
Kad govorimo o stranim radnicima treba reći da su nam potrebni kvalificirani radnici. U Radniku imamo oko 20 % zaposlenih stranih radnika, najvećim dijelom iz BiH i Srbije, što je tradicija u Radniku dugi niz godina.
Posljednjih desetljeća je u građevinskom sektoru bilo puno uspona i padova. Europski novci drže tu razinu na solidnoj pozitivi. Što očekujete u godinama pred nama?
Godišnje dobivamo približno dvije milijarde europskih eura iz raznih fondova, a što je zasluga naše Vlade i njenih ministarstava. To je velik novac i veliki poticaj našem gospodarstvu i našem razvoju. Ovo što je uloženo u sustav trebalo je biti prije uloženo u gospodarstvo, ponajviše ono koje stvara dodanu vrijednost. Dobro je da se ulaže u komunalnu infrastrukturu – kanalizacije, vodovodi, pročistači, odlagališta i preradu otpada, jer to je isto jedan dio standarda i kvalitete života naših građana, a utječe i na demografiju. Do sada 80 % ruralnih područja nema riješenu odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda.
Što se tiče naših zaposlenika, naša je agenda da naši ljudi budu vezani za naša poduzeća, da imaju sigurna i stalna radna mjesta u blizini svojih prebivališta i da imaju kvalitetan obiteljski život i korektne plaće. U kadrovskoj politici stalno ulažemo u ljude, stipendiramo 50-ak učenika i studenata. Imamo i druga stimulativna rješenja kao npr. zajmove za kuće i stanove, pomoći za liječenje, vrlo povoljne uvjete za korištenje odmarališta na Lošinju za godišnje odmore i drugo.
Često na terenu čujemo kako su naručitelji poslova zadovoljni što posluju s građevinskom tvrtkom Radnik. Sigurni ste ponosni na tu činjenicu?
Mi našu sigurnost, marljivost i ulaganja u ljude radimo desetke godine. Do sada nismo ni jedan projekt ostavili nedovršenim i svakog smo u skladu s ugovorom doveli do kraja. Točnost, odgovornost i kvaliteta su načela kojih se držimo i na našim projektima nema nedovršenih stvari ni sudskih procesa. Uvijek smo napravili obračune i suglasno završili posao sa svakim naručiteljem, te mislim da je to jedna prednost poslovanja s našom tvrtkom. Takav pristup imamo uvijek. Prije dvadesetak godina smo bili jedna mala firma s niskim plaćama, a danas smo među prvima u Hrvatskoj i s plaćama koje su među najboljima.
U centru Križevaca se grade dvije zgrade. Kako napreduju radovi i kad će biti otvorenje?
Radimo hotel i Upravnu zgradu. To je investicija između 17 i 18 milijuna eura. Građevinski radovi su manje-više završeni ili su pri kraju. Završetak i otvorenje će biti u lipnju ove godine a u skladu s postojećim ugovorima i rokovima građenja.
Kakva će biti ponuda u novom hotelu?
Nudit će jedan novi sadržaj. Prije svega bit će to jedan lijepi objekt u Križevcima s kojim će se i Križevci ponositi. Imat će 76 kreveta, wellnesse, restoran, hotelski smještaj i sve što je potrebno za hotelsko funkcioniranje prema standardu za 4 zvjezdice. Imat će i jednu kongresnu dvoranu za 250 uzvanika. Bit će tu i novih radnih mjesta, a za što će biti potrebna nova zaposlenja.
Postojeća zgrada hotela je bila u takvom stanju da nije bila ni funkcionalna niti na ponos nama ni gradu. S obzirom da Križevci imaju autocestu, naš hotel se nalazi u logističkoj blizini Zagreba. Radimo na tome da oformimo timove i nove ljude koji će se zaposliti. Po površini će zgrada biti dva puta veća od postojeće. Mislim da je ovdje još jedanput nužno istaknuti da svi oni negativci koji potporu države u financiranju obnove hotela gledaju jalno i politikantski, moraju pogledati istini u oči. Moraju znati da ovakva investicija koja će biti ponos Radnika i grada Križevaca, teško bi bila ostvariva bez potpore. Nikakve veze s tom potporom nema vladajuća stranka, niti bilo koja politika, već je u pitanju javni natječaj u kojem smo mi prema propisanim kriterijima dobili određeni broj bodova na osnovi koje smo dobili potporu koja ima za cilj razvoj turizma u ruralnim područjima Hrvatske. Sve drugo je neistina i neznanje onih koji ne žele dobro i napredak Radniku i Križevcima.
Ova druga zgrada će biti naša Upravna zgrada. Morali smo i to napraviti kako bi imali kvalitetnije uvjete rada naših zaposlenika i razvojnih planova našeg poduzeća. Kao što se može vidjeti, dugi niz godina ulagali smo u naša osnovna sredstva, logistiku, tržište i radnike, a da nismo ulagali u poslovnu zgradu za rad uprave, pa je došlo vrijeme da i ta zgrada dođe na red. Držimo se starih načela koja su prilično poučna. Svake godine povećavamo standard naših zaposlenika. Godišnje dajemo oko 2000 eura naknada mimo plaća. Ulaganje u ljude i zdravlje nema cijenu i treba graditi jedno veliko poštovanje i odgovornost između Uprave i zaposlenika. Poznata je i naša politika odnosa prema zajednici u kojoj smo glavni sponzor šestero klubova raznih sportova. Za sport izdvajamo oko milijun eura godišnje, a tu su i mnoge jednokratne potpore humanitarnim ustanovama, udrugama i potrebitim ljudima, a sve u značajnim iznosima.
Jesu li zaposlenici dobili božićnicu?
Ove godine je božićnica iznosila 530 eura. Na godišnjoj razini osim plaća, isplaćujemo radnicima neoporezivi dio nagrade za rezultate rada kao i premije i dodatke koju su vezani za godišnja poslovna izvješća. Od 1. siječnja ove godine ćemo povećati plaće za 10 do 15 posto sukladno odlukama Vlade o povećanju minimalne plaće i dodatku Kolektivnog ugovora za graditeljstvo, a čije progovore vodim u ime HUP-Udruge poslodavaca graditeljstva. Težimo kvalitetnijim radnim mjestima, povećanju plaća i standarda zaposlenika, ne samo u Radniku, već u cijelom građevinskom sektoru.