Prošlotjedni požar na području Tučepa i Podgore bio je dug 18 kilometara, opožareno je 800 hektara, ali nisu oštećene kuće i nitko nije ozlijeđen, rečeno je u utorak u Makarskoj na sastanku premijera Andreja Plenkovića s lokalnim dužnosnicima i predstavnicima vatrogasne zajednice.
“U gašenju požara na području Tučepa i Podgore bilo je angažirano 1060 vatrogasca, opožareno je 800 hektara površine, ali zahvaljujući vatrogascima požar nije zahvatio kuće”, rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
Dodao je kako je iznimno važno da nitko o vatrogasca nije ozlijeđen.
U gašenju požara na području Tučepa i Podgore po prvi je put korišten novoizgrađeni vatrogasni centar Vučevica kao baza vatrogascima koji su stizali iz kontinentalnog dijela Hrvatske.
Tucaković je najavio raspisivanje natječaja za nabavu 34 vatrogasne cisterne i 149 vozila koji će se financirati sredstvima Europske unije, a isporuka se očekuje tijekom iduće dvije godine.
Kazao je kako će se nabaviti i 10.250 zaštitnih odijela za vatrogasce te da će se u Hrvatskoj uspostaviti vatrogasna mreža radi pomaganja lokalnim zajednicama.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković na sastanku je zahvalio lokalnim vatrogasnim dužnosnicima na naporima koje su uložili kako bi požar na području Tučepa i Podgore bio ugašen.
“Ove smo godine do sad imali u Hrvatskoj oko 3700 požara na otvorenom,” istaknuo je Plenković.
Na sastanku je bio i ministar obrane Ivan Anušić koji se zauzeo za rješavanje uzroka požara rekavši kako se treba više posvetiti sprječavanju požara koji nanose štetu imovini građana i turizmu.
Svega 20 minuta od dojave o požaru do početka gašenja
Vatrogasni zapovjednik Splitsko-dalmatinske županije Ivan Kovačević izvijestio je kako su od primitka dojave o izbijanju ovoga požara u roku od 20 minuta vatrogasci bili na terenu i počeli s gašenjem. Tako brza intervencija vatrogasca, dodao je, uslijedila je unatoč činjenici da se radilo o večernjim satima.
“Taj vremenski razmak za stizanje na požarište bio bi još kraći da je požar buknuo po danu,” dodao je.
Lokalni vatrogasni dužnosnici i predstavnici lokalne vlasti upozorili su na problem uskih puteva koji otežavaju pristup vatrogasnim vozilima i cisternama, te je, kako su rekli, potrebna nabava manjih vozila za takve terene.
Također su istaknuli kako tijekom četiri mjeseca turističke sezone dio vatrogasca odlazi raditi u turizam radi većih primanja, te su stoga potrebne veće plaće kako bi se zadržalo vatrogasce.