Pet hrvatskih vatrogasnih zajednica – Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Splitsko-dalmatinske, Zagrebačke i Zadarske županije u četvrtak su u Osijeku potpisale Konvenciju i sporazum o suradnji s Udrugom „Međunarodna vatrogasna pomoć“ (PUI) iz Limogesa u Francuskoj.

Ovo partnerstvo prije svega podrazumijeva razmjenu iskustava što se tiče šumskih požara, ali i djelovanja u prirodnim katastrofama kao što su poplave ili zemljotresi, objasnio je potpredsjednik Udruge „Međunarodna vatrogasna pomoć“ (International emergency firefighters – PUI)  Alain Choplain.

Suradnja uključuje i različite tipove obuke, ali i donacija u vidu motornih vozila, prije svega što se tiče djelovanja pri šumskim požarima, dodao je.

Suradnje u prirodnim katastrofama i na EU projektu Silvanus

Istaknuo je kako su članovi njihove nevladine Udruge prije svega specijalizirani za djelovanje u prirodnim katastrofama poput zemljotresa, no najavljuje i razmjenu iskustava i na drugim projektima.

“Među njima je i EU projekt Silvanus, kojim se planira pružiti ekološki održivu i klimatski otpornu platformu za upravljanje šumama kroz inovativne sposobnosti za sprečavanje i borbu protiv nastanka i širenja požara raslinja”, zaključio je Choplain.

Predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice (HVZ) Ante Sanader ocijenio je suradnju s francuskom vatrogasnom asocijacijom iznimno važnom jer imaju međunarodna iskustva, naglasivši kako je i smisao sporazuma upravo razmjena znanja i iskustava.

“Na području vatrogastva Francuzi imaju veliki broj ljudi koji se bave razvojem znanja iz vatrogastva, i u kriznim situacijama oni su spremni pomoći nama kao što smo i mi spremni pomoći njima. Mi smo država koja po broju stanovnika ima najveći broj kanadera i zrakoplova. Nemamo kompleksa da učimo od onih najboljih”, poručio je Sanader.

Sustava vatrogastva u Hrvatskoj već 160 godina

Naglasio je da Hrvatska ima jedan od najbolje organiziranih sustava vatrogastva na području istočne Europe koje traje već punih 160 godina.

Imamo 12 zrakoplova, šest kanadera, šest airtraktora i tri helikoptera, iskoristili smo europska sredstva i u zadnjih šest godina dobili 400 novih vatrogasnih vozila. Slali smo kanadere u Izrael, Tursku, Grčku, Španjolsku, Portugal, Italiju, Sloveniju BiH, rekao je Sanader.

Višegodišnja suradnja hrvatskih s francuskim vatrogascima se zasnivala uglavnom na obuci vatrogasnih postrojbi za spašavanje iz ruševina u urbanim sredinama, odnosno u slučaju potresa.

Osječko-baranjska županija u okviru Javne vatrogasne postrojbe (JVP) Grada Osijeka ima tri tima koji su obučeni za takve intervencije, te su bili među prvim spasiteljima u Petrinji, a spremni su djelovati i izvan Hrvatske.

Osim toga, vatrogasci JVP Grada Osijek – slijedom novih izazova, klime i tehnologije te u traženju odgovora na zadaće koje ih mogu zadesiti – potražili su pomoć kolega iz Europe u vezi tehnologije gašenja hibridnih i električnih vozila.

Udruga vatrogasaca Francuske je brzo odgovorila na te upite, pa je organizirana i edukacija o taktici gašenja takvih požara.