Oporbeni saborski klubovi uglavnom su u utorak kritizirali vladine prijedloge poreznih izmjena ocijenivši, među ostalim, da će negativno utjecati na demografiju, dok iz HDZ -a navode suprotno, ističući kako nije riječ samo o porezima nego i demografskim mjerama.
Marijan Pavliček (Klub Dom i nacionalno okupljanje i Hrvatski suverenisti) izrazio je čuđenje što će porez na nekretnine obuhvatiti i nekretnine iseljenih Hrvata.
“Ljude koje ste protjerali sada ćete oporezivati, a lokalni proračuni će se puniti na njihov račun”, izjavio je u raspravi o paketu izmjena šest poreznih zakona. Zaključio je da takav zakon šalje poruku mladima i iseljenim Hrvatima da ne ostaju i ne vraćaju se u Hrvatsku.
Slično stajalište ima i Miro Bulj (Klub Mosta) koji je istaknuo da Hrvatska mora poduzeti mjere za povratak ljudi, a ne ih dodatno opterećivati. Porez će dodatno opteretiti građane i utjecati na demografski pad, nužno je smanjiti poreze i omogućiti mladim obiteljima bolje uvjete za život, kazao je.
S njima se ne slaže Petar Šimić (Klub HDZ-a) ističući petogodišnju mjeru poticanja povratka iseljenika oslobođenjem od plaćanja poreza na dohodak za sve obveznike koji su neprekidno boravili u inozemstvu najmanje dvije godine. “Ovo mjera nije samo porez nego i demografska mjera”, ustvrdio je.
“Kada bismo uspjeli pet tisuća povratnika godišnje vratiti u Hrvatsku, godišnji trošak oslobođenja od poreza iznosio bi 16,8 milijuna eura koje će oni trošiti u Hrvatskoj”, rekao je Šimić.
Klub Možemo: Porez nije pravičan, dodatno će opteretiti one koji već teže preživljavaju
“Ovaj porez neće donijeti ništa osim dodatnog tereta za obične ljude, dok će se bogate tvrtke, poput banaka, i dalje bogatiti,” ocijenio je Damir Bakić (Klub Možemo!) dodavši da nije pravičan jer će dodatno opteretiti one koji već teže preživljavaju.
Da je predloženi porez na nekretnine nepravedan drži i Viktorija Knežević (Klub Centra i Nezavisne platforme Sjevera). Građani će biti dužni plaćati porez na nekretnine ovisno o površini, a kriterije će samostalno propisivati gradovi i općine. „U nekim općinama ili gradovima imat ćemo jedne kriterije, a u drugima druge, što znači da će građani biti nejednaki“, rekla je.
Anka Mrak Taritaš (Klub HSS-a, GLAS-a, DOSIP-a) upozorila je na loše stambene politike u Hrvatskoj, naglasivši da je dugogodišnji manjak strategije doveo do pogoršanja dostupnosti stanovanja.
Bez reguliranja tržišta ilegalnog iznajmljivanja nekretnina ne možemo očekivati napredak u rješavanju problema stambenog zbrinjavanja, naglasila je Sanja Radolović (Klub SDP-a).
“Od 600 tisuća praznih stanova u Hrvatskoj, čak 231 tisuća koristi se za nekomercijalni smještaj, a većinom se iznajmljuju na crno. Stranci posjeduju 77 tisuća nekretnina u Hrvatskoj, vrijednih 7 milijardi eura. Bez regulacije ovog tržišta, ne možemo očekivati napredak,” navela je zastupnica.
Dalibor Paus (Klub IDS-a, PGS-a, Unija Kvarnera i ISU-PIP-a) kazao je da, iako nisu prihvaćeni svi njihovi prijedlozi već samo neki, sada su ponuđena neka bolja rješenja u odnosu na prvo čitanje.