Zbog nedolaska optuženog policajca Mije Pranjkića i njegovog odvjetnika na osječkom Županijskom sudu u ponedjeljak je ponovo odgođen početak suđenja bivšem vukovarsko-srijemskom županu Damiru Dekaniću kojega Uskok tereti za zataškavanje prometne nesreće iz 2022. godine.

Predsjednica Sudskog vijeća Sanja Voller-Jakšić izvijestila je kako uredno pozvani Pranjkić nije opravdao izostanak, a njegov odvjetnik Igor Plavšić zamolio je za odgodu današnjeg ročišta, jer ima već ranije zakazanu raspravu na Općinskom sudu u Vukovaru, iako je saznanje o tome imao još 3. rujna ove godine.

Zbog toga je sud odvjetniku Plavšiću odlučio naplatiti trošak odgode današnje rasprave  te izreći novčanu kaznu od 500 eura zbog nepoštivanja suda, a Pranjkiću će biti imenovan branitelj po službenoj dužnosti.

Osim Dekanića, optužnicom koja je podignuta potkraj listopada 2023. obuhvaćeni su  Nikolina Meseljević, na čiji je parkirani automobil i ogradu naletio župan, Dekanićev rođak Krešimir Bičanić, pomoćnik šefa smjene Postaje granične policije Županja Tomislav Farkaš, policajka Marija Serezlija i policajac iz očevidne ekipe Mijo Pranjkić.

Nova rasprava na kojoj bi okrivljenicima trebala biti pročitana optužnica i na kojoj bi se trebali izjasniti o krivnji za kaznena djela trgovanja utjecajem te zlouporabe položaja i ovlasti zakazana je za 13. siječnja 2025.

Policajka Serezlija se na prethodnom ročištu 29. listopada nagodila s Uskokom, priznala krivnju te je osuđena na godinu dana zatvora, uvjetno na četiri godine, a također joj je izrečena sigurnosna mjera zabrane obavljanja policijskih dužnosti na dvije godine.

Optužnica Dekanića tereti da je 17. travnja 2022. u Cerni i Županji, vozio službeni automobil pod utjecajem alkohola od 1,44 promila te zbog nedopuštene i neprilagođene brzine kretanja prouzročio prometnu nezgodu u kojoj su oštećena dva vozila te ograda obiteljske kuće.

Dekanić podnio ostavku tek nakon nove nesreće u lipnju 2024.

U nakani da izbjegne odgovornost za prouzročenu nesreću s vlasnicom oštećenog vozila i svojim bratićem Krešimirom Bičanićem, koji je na njegovo traženje sa svojim automobilom ubrzo stigao na mjesto nesreće, dogovorio kako će u slučaju dolaska policije neistinito prikazati da je službenim automobilom upravljao Bičanić i da je do nesreće došlo uslijed izbjegavanja naleta na životinju na cesti, dok se Dekanić nalazio na mjestu suvozača.

Uskok navodi da su, nakon što je policija dobila dojavu o nesreći, optuženi policajci prihvatili Dekanićevo traženje da neistinito prikažu da je Bičanić skrivio prometnu nesreću upravljajući službenim vozilom Županije, kao i da neistinito prikažu okolnosti uslijed kojih se prometna nesreća dogodila.

Nakon očevida i “poduzimanja drugih službenih radnji” te neistinitih izjava okrivljenika policajci su Bičaniću uručili obavijest da je počinio prekršaj i na taj način Dekaniću omogućili izbjegavanje prekršajne odgovornosti za uzrokovanje prometne nesreće u alkoholiziranom stanju.

Uskok Dekanića tereti i da je zaposlenicima Županije predao potvrdu o prometnoj nesreći u kojoj je stajalo da je vozio Bičanić, a temeljem toga je županija osiguravajućem društvu podnijela odštetni zahtjev za naknadu štete na službenom automobilu. Također i vlasnica oštećenog automobila i kuće je osiguravajućem društvu podnijela krivotvoreni odštetni zahtjev

Osiguravajuće društvo je u uvjerenju da su predočeni podaci istiniti, nakon izvršene procjene oštećenja, utvrdilo svoju obvezu namirenja štete. Dekanić je, navodi Uskok, u ime županije zaključio nagodbu s osiguravajućim društvom o isplati nešto više od 11.000 eura, dok je drugookrivljenoj isplaćena šteta na betonskoj ogradi od 1200 eura kao i šteta na vozilu od gotovo 1500 eura.

Dekanić je 20. lipnja 2024. podnio ostavku na dužnost vukovarsko-srijemskog župana, nakon što je pod utjecajem alkohola, od 0,84 promila, ponovno izazvao prometnu nesreću u kojoj je pet osoba lakše ozlijeđeno, među kojima i dvoje djece.