Znanstvenici pomno prate novi virus koji se pojavio u Kini, odakle je kao što znamo krenula i epidemija koronavirusa, a do sada je zabilježeno nekoliko desetaka slučajeva zaraze, piše rtl.hr.
Langya henipavirus (LayV) prvi put je otkriven krajem 2018. godine u sjeveroistočnim pokrajinama Shandong i Henan, ali znanstvenici su ga službeno identificirali tek prošloga tjedna, prenosi Guardian.
Virus je vjerojatno prešao sa životinja na ljude, a zdravstvene vlasti sad prate njegovo širenje. Stručnjaci su, naime, testirali divlje životinje i pronašli virusnu RNK u više od četvrtine od 262 rovke, što sugerira da bi upravo rovka mogla biti prirodni rezervoar virusa koji je otkriven i kod dva posto domaćih koza te pet posto pasa.
Ovaj virus kod ljudi izaziva simptome kao što su groznica, umor, kašalj, gubitak apetita i bolovi u mišićima. Sve dosad zaražene osobe imale su temperaturu, izvijestili su znanstvenici.
Virus je bio jedini potencijalni patogen pronađen kod 26 od 35 osoba, što sugerira da je LayV bio uzrok febrilne bolesti, objasnili su znanstvenici.
Do danas nije zabilježena niti jedna smrt od LayV-a. Profesor Wang Linfa s Medicinskog fakulteta Duke-NUS kaže kako nema potrebe za panikom jer dosadašnji slučajevi zaraze virusom LayV nisu bili vrlo ozbiljni ili fatalni.
No i dalje se ne zna može li se virus prenositi među ljudima. Većina od 35 slučajeva detektirana je među poljoprivrednicima, a ostali zaraženi pojedinci uključivali su tvorničke radnike.
“Pratimo bliske kontakte devetero pacijenata s 15 članova njihovih obitelji, ali veličina naših uzoraka bila je premala za određivanje statusa prijenosa s čovjeka na čovjeka”, pojasnili su znanstvenici.
Sekvencirali su LayV genom i utvrdili kako se radi o henipavirusu, kategoriji zoonotskih RNA virusa, koja također uključuje Hendra virus i Nipah virus. Hendra pogađa konje i ljude te potječe iz Australije, a Nipah je pak izazvao izbijanje bolesti u jugoistočnoj Aziji – oba virusa povezana su s visokim stopama smrtnosti.
Stručnjaci za zarazne bolesti već dugo upozoravaju kako će klimatske promjene i uništavanje prirode povećati rizik od prijenosa virusa sa životinja na ljude.