Medalja iz Tokija je bila za mene, a ovo srebro je za moje roditelje, mog trenera, prijatelje, za moje Grubišno Polje,” kazao je hrvatski paraolimpijac Deni Černi (31) nakon što je osvojio srebrnu medalju u bacanju kuge na Paraolimpijskim igram u Parizu ostvarivši rezultat karijere.

Svega nekoliko sati nakon što je Dino Sinovčić “doplivao” do bronce na 100m leđno (S6), za sjajnu završnicu pariških igara za hrvatski parasport pobrinuo se Deni Černi osvojivši srebro u bacanju kugle u kategoriji F33 s novim osobnim rekordom 12.18m.

“Ovo je najveći trenutak u mojoj karijeri, presretan sam. Brončana medalja iz Tokija je bila za mene, a ovo srebro je za moje roditelje, mog trenera, prijatelje za moje Grubišno Polje,” kazao je Černi nakon uspjeha karijere.

Černi je prije tri godine bio brončani u Tokiju, a Pariz mu je očito sretan, jer je prošle godine u glavnom francuskom gradu osvojio i broncu na svjetskom prvenstvu. Na Stade de Franceu je sada otišao stepenicu više.

“Pariz očito ima tu nekakvu čar da ja osvojim medalju. Nekako mi leži,” kazao je sa smiješkom.

Paraatletičar atletskog kluba OTOS Grubišno Polje već je u prvom pokušaju osigurao broncu bacivši 11.13 metara, potom se u trećoj seriji probio do srebra sa 11.66, u četvrtoj seriji je postavio svoj novi osobni rekord (11.93), a sjajnu večer je zaključio petim hicem u kojem je još malo popravio osobni rekord koji sada iznosi 12.18, što je za 32 cm bolje od dosadašnjeg najboljeg rezultata.

“Prvi hitac je bio sa 80 posto snage, da sve bude kako treba što se tiče suđenja, da ne napravim neku grešku. Kada sam vidio da je medalja osvojena, opustio sam se bacao sve jače i jače,” dodao je.

Bolji od Černija bio je tek aktualni svjetski prvak Kinez Bingchen Cai (23) koji je slavio s novim svjetskim i paraolimpijskim rekordom 12.77m.

Kinez je popravio dosadašnji svjetski rekord Rusa Evgenija Malikha za 41 cm, dok je dosadašnji paraolimpijski rekord Marokanca Zakariaea Derhema prebacio za više od metra. Mladi Kinez sada drži svjetski rekord, paraolimpijsko i svjetsko zlato. Broncu je osvojio zlatni iz Tokija Marokanac Zakariae Derhem (33) sa 11.26.

Černi je u atletiku ušao 2006. na poziv proslavljenog hrvatskog paraolimpijca Darka Kralja. Nakon prvog odrađenog treninga svidjelo mu se bacanje kugle i nastavio je. Uz njega je cijenu sportsku karijeru trener Boris Kljajić.

“Ovo je najveći Denijev uspjeh, osvojio je srebro, a pritom je prebacio osobni rekord za više od pola metara. To mogu samo veliki na najvećim natjecanjima. Treniramo već 18 godina i da nam je netko prije natjecanja ponudio srebro objeručke bi ga prihvatili,” kazao je Kljajić.

“Deni je pravi radnik, pravi profesionalac i mislim da ćemo još puno godina biti u svjetskom vrhu,” dodao je.

Kljajć je kazao kako je Černi na treninzima bacao oko 12 metara, ali je čak i njega iznenadilo konačnih 12.18m.

“Ja sam znao da možemo do medalje, bio sam siguran u broncu. Na treningu smo najdalje bacili 12.02, međutim, nisam se nadao da će baciti 12.18m,” kazao je pohvalivši atmosferu na Stade de Franceu.

“Na tribinama je bilo oko 60.000 gledatelja, atmosfera je bila neopisiva,” dodao je Kljajić.

Četvrta je to hrvatska medalja u Parizu, a sada imamo komplet svih medalja. Zlato je osvojila parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić u kategoriji WS3, dok su bronce osvojili Luka Baković u bacanju kugle u kategoriji F46 i Dino Sinovčića na 100m leđno S6.