Kanađankama prvo zlato u povijesti

Ženska nogometna reprezentacija Kanade osvojila je u Tokiju svoju prvu zlatnu olimpijsku medalju u povijesti pobijedivši u finalu favoriziranu Švedsku boljim izvođenjem jedanaesteraca (3-2), nakon što je osnovni dio utakmice i produžetak završio rezultatom 1-1.

Šveđanke su povele u 34. minuti pogotkom Stine Blackstenius, a izjednačila je Jesse Fleming u 67. minuti iz kaznenog udarca.

Odluka o olimpijskim pobjednicama pala je udarcima s bijele točke. Šveđanke su imale priliku osvojiti svoje prvo zlato kad je u petoj seriji, pri vodstvu 2-1, Caroline Seger prebacila vrata. Kanađanka Deanne Rose je preciznim udarcem izjednačila i izborila dodatno raspucavanje. U šestoj seriji je kanadska vratarka Stephanie Labbe obranila udarac Jonne Andersson, a Julia Grosso je uspjela pogoditi mrežu za konačnih 3-2.

Kanađanke su na u prethodna dva olimpijska ciklusa osvajale brončane medalje, a u svom prvom finalu su došle do zlata, na koje će Šveđanke i dalje morati čekati. U Tokiju su osvojile drugo uzastopno srebro, nakon što su u Rio de Janeiru 2016. izgubile finale od Njemačke (1-2).

Hrvatska nogometna sutkinja Sanja Rođak Karšić iz Podravskih Sesveta sudila je finale ženskog nogometnog olimpijskog turnira u Tokiju.