Počela je završna faza izmjene magistralnog vodovoda koji od vodocrpilišta u Delovima u Koprivničko-križevačkoj županiji vodi do Bjelovara, projekt je vrijedan 16,5 milijuna eura, a riječ je o glavnom vodoopskrbnom cjevovodu koji opskrbljuje cijeli grad pitkom vodom.

Direktor Vodnih usluga Ivan Ivančić istaknuo je da je danas otvoreno gradilište u Ulici Andrije Hebranga, a cjevovod koji se mijenja datira iz 60-ih godina prošlog stoljeća i već se davno otplatio.

“Ovaj cjevovod je najvažniji infrastrukturni objekt vezan za vodoopskrbu grada Bjelovara jer u tom smjeru opskrbe grada nema alternative”, naglasio je Ivančić na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak. U ovoj fazi mijenjat će se cijevi u duljini od 1900 metara, a najveći dio prolazi upravo Hebrangovom ulicom. U sklopu kompletnog projekta izmijenit će se ukupno 19,6 kilometara cijevi, od čega je dosad položeno nešto više od 10 kilometara. Rok za završetak je kraj ove godine.

“Izgradnjom ovog novog zamjenskog cjevovoda povećat ćemo sigurnost opskrbe grada Bjelovara pitkom vodom i značajno smanjiti gubitke na transportnom cjevovodu, koji je, prema našim spoznajama, jedan od većih izvora gubitaka”, rekao je Ivančić.

Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić istaknuo je da je grad Bjelovar gotovo 100 posto pokriven vodoopskrbnom mrežom te da ova investicija znači zamjenu starih dotrajalih cijevi novima, što će znatno smanjiti gubitke vode. Naglasio je i da se u gradu i prigradskim naseljima intenzivno radi na brojnim infrastrukturnim projektima.

Hrebak: Računi koje danas plaćaju građani bili bi puno veći da nema EU fondova

Gradonačelnik Dario Hrebak podsjetio je da je posljednji incident s pucanjem cijevi na ovoj lokaciji pokazao koliko je nužna zamjena zastarjelog sustava.
“Ovo je glavna žila, glavni magistralni ulaz vodovoda u grad Bjelovar i odavde se sve račva na ostale ulice. Ovdje su ogromne cijevi, najveća žila, i sve je zastarjelo jer se dugo nije mijenjalo”, rekao je Hrebak.

Projekt se financira iz EU fondova, čime je, prema riječima gradonačelnika, osigurano više od 10 milijuna eura europskih sredstava.
“Građani Bjelovara moraju biti svjesni da bi računi koje danas plaćaju trebali biti puno veći da nema EU fondova, jer bismo ovo obnavljali našim novcem, a to je puno skuplje,” naglasio je Hrebak.

Dodao je da će nakon završetka radova na vodovodnoj mreži uslijediti potpuna obnova asfalta s obje strane Hebrangove ulice. Naveo je i da je pri kraju projektiranje Aglomeracije 2, projekta vrijednog 70-ak milijuna eura koji će omogućiti daljnje širenje kanalizacijske mreže u brojnim gradskim i prigradskim naseljima, a financiranje se očekuje iz EU fondova.

“Bjelovar je jedan od gradova šampiona EU fondova, a u vodnu infrastrukturu smo u posljednjih nekoliko godina investirali oko 50 milijuna eura kroz različite projekte,” zaključio je gradonačelnik.