Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je u ponedjeljak da smrt ruskog oporbenog vođe Alekseja Navaljnog nažalost ne može donijeti Rusiji nikakve promjene.

Na pitanje novinara nakon sjednice šireg predsjedništva HDZ-a kakve promjene može Rusiji donijeti smrt Navaljnog, Plenković je kazao: “Nažalost nikakve”.

Navaljni, 47-godišnji bivši odvjetnik, umro je u petak nakon šetnje u kaznenoj koloniji Polarni vuk u Harpu, oko 1900 km sjeveroistočno od Moskve, gdje je služio tridesetogodišnju zatvorsku kaznu, priopćeno je iz zatvorske službe.

Uzrok smrti još se ne zna, a Navaljnijeva glasnogovornica rekla je u ponedjeljak da će ruske vlasti zadržati tijelo pokojnog oporbenog lidera još 14 dana.

Plenković je u petak rekao novinarima u Muenchenu na sigurnosnoj konferenciji da je zgrožen viješću o smrti ruskog oporbenog vođe Alekseja Navaljnog u zatvoru, ali da ga nakon ruske agresije na Ukrajinu “više ništa ne čudi”.

Hrvatski je premijer u ponedjeljak novinarima također kazao da je Hrvatska imala odličnu suradnju u nizu područja s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen koja je u ponedjeljak izrazila želju ostati na čelu EK još pet godina. Naveo je primjerice obnovu nakon potresa te ulazak u šengen i eurozonu.

“Teško da bi netko da je na našem mjestu mijenjao kandidatkinju”, kazao je Plenković.

Naglasio je i da “nema nijednoga lidera koji nije loše reagirao” na izjave izglednog republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa koji je rekao da SAD neće pomoći saveznicima koje napadne Rusija ako ne uplaćuju dovoljno za NATO.

“Činjenica je da su neke izjave predsjednika Trumpa u njegovom stilu poticanja saveznika na veći proračun za obranu ocijenjene kao izrazito loše. Nema nijednoga lidera koji nije loše reagirao na njih”, kazao je Plenković.

“Mi smo svi skupa lojalni saveznici u okviru Sjevernoatlantskog saveza. Pridonosimo zajedničkoj transatlantskoj sigurnosti, ali pridonosimo svojim aktivnostima jačanju europske obrane”.

Plenković je istaknuo da vlada ulaganjima u Hrvatsku vojsku osnažuje vlastitu sigurnost, pridonosi europskoj sigurnosno-obrambenoj politici i politici NATO-a.