Predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković poručio je u ponedjeljak da je vladina ponuda sindikatima o povećanju plaća razumna, racionalna i u okvirima onoga što je ekonomski i fiskalno moguće, izrazivši žaljenje što je, za razliku od državnih, sindikati javnih službi nisu prihvatili.

„Sindikat državnih službi su prihvatili vladin prijedlog, nažalost u ovoj fazi predstavnici javnih službi nisu dali svoju privolu, nama je to žao, mi smatramo da smo, kada gledamo realno sve skupa, učinili jako puno”, kazao je Plenković novinarima nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a.

„Ako su državni prihvatili znači da prijedlog Vlade nije bio loš, zašto su ovi u državnoj službi manje vrijedni od nekoga u javnoj službi, ne vidim kako je ovima 3 plus 2 prihvatljivo a nekome drugome nije prihvatljivo, pogotovo kada su plaće prosječno narasle 32 posto”, dodao je.

Istaknuo je da su pregovori sa sindikatima i državnih i javnih službi vođeni u dobroj vjeri, napomenuvši da se osim osnovice pregovaralo i o nesavršenosti nekih koeficijenata i o pravilnicima o ocjenjivanju.

Kako je kazao, sindikati su tražili povećanje osnovice 5 plus 5 posto što bi na razni godine bio fiskalni učinak od 600 milijuna eura, a Vlada je smatrala da je taj zahtjev “malo prevelik” s obzirom na realan rast plaća, stanje u privatnom sektoru i sve što radi.

Vlada je ponudila povećanja osnovice po formuli 3 plus 2 – tri posto s 1. travnjem i još 2 posto s 1. studenim iduće godine, ali i povećanje naknade za noćni rad, jubilarne nagrade i otpremnina, što su sindikati državnih službi prihvatili a javnih nisu.

Fiskalni učinak povećanja je 250 milijuna eura i ta sredstva su osigurava, a kada se dogodine primjeni na svih 12 mjeseci je 420 milijuna eura, što nije malo, naglasio je Plenković.

Pritom  je podsjetio da su plaće u državnom i javnom sektori prosječno porasle za 32 posto ako se usporedi 1. travnja 2024. s 1. travnjem 2023., te da je osnovica za vrijeme njegove Vlade rasla 40 posto, a za vrijeme SDP-ove nula.

Napomenuo je da pravilnici o ocjenjivanju, koji se donose na razini svakog resora i koji bi trebali potaknuti izvrsnost u javnom sektoru, trebaju stupiti na snagu 1. siječnja 2026. kako bi se ostavilo razdoblje za prilagodbu.