Saborska zastupnica Marijana Petir pokrenula je inicijativu za zabranu prodaje i konzumacije nikotinskih vrećica osobama mlađim od 18 godina, jer smatra da, s obzirom na njihovu štetnost za zdravlje, nisu dovoljna samo upozorenja i preporuke.
Inicijativu je Petir pokrenula nakon što joj se obratilo više roditelja učenika osnovnih škola upozorenih da postoji trend korištenja nikotinskih vrećica, a uputila ju je i ministru zdravstva Viliju Berošu, stoji u četvrtak u priopćenju.
“Osim upozorenja koja djeca dobivaju u školama i u svojim obiteljima te putem mrežnih stranica HZJZ-a, ovo pitanje nužno je pravno regulirati Zakonom o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, i uvesti zabranu prodaje i konzumacije nikotinskih vrećica osobama mlađim od 18 godina u Hrvatskoj”, naglasila je Petir u inicijativi.
Zabrinjava, kaže, činjenica da djeca, bez većih problema, nikotinske vrećice mogu kupiti na kiosku ili u trgovinama, a budući da zakonska regulativa ne poznaje takve proizvode, te nakon njihove pojave na hrvatskom tržištu, zakon nije usklađen, postoji pravna praznina u kojoj se najbolje snalazi duhanska industrija i vlasnici trgovina.
Budući da je pojava i upotreba nikotinskih vrećica ozbiljan problem i u drugim državama Europske unije, Petir je predložila ministru Berošu da na sastanku ministara zdravstva Vijeća EU za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravstvo i potrošačka pitanja adresira to pitanje i pokrene inicijativu za zabranu nikotinskih vrećica i na EU razini.
Beroš ju je, kaže, izvijestio da će s predstavnicima HZJZ-a i Državnog inspektorata održati sastanak i predložiti potrebne mjere, kako bi se prodaja nikotinskih vrećica zabranila maloljetnicima.
Petir je podsjetila i na preporuke HZJZ-a o štetnosti nikotinskih vrećica, u kojima se navodi da kod djece izazivaju ovisnost pri nižim ili povremenim razinama konzumiranja u usporedbi s odraslima te da su oni zbog svoje niske tjelesne težine, skloniji nuspojavama poput mučnine, vrtoglavice i drhtavice već nakon oralne upotrebe samo jedne vrećice.
Također, znanstveni dokazi ukazuju da izloženost nikotinu tijekom adolescencije može rezultirati štetnim i dugotrajnim učincima na razvoj mozga te narušenim oralnim zdravljem, kaže u priopćenju.