Svijet mora učiniti više da bi smanjio teret duga s kojim su suočene zemlje s niskim prihodima kako bi se u konačnici spriječio njihov ulazak u krug siromaštva i očaja, rekao je u srijedu papa Franjo.

Globalni dug je u 2023. dosegnuo rekordnu razinu od 313 bilijuna dolara, pri čemu su gospodarstva u razvoju dosegla nov vrhunac kada je posrijedi omjer duga i njihova bruto domaćeg proizvoda, pokazali su rezultati studije objavljeni ranije ove godine.

U govoru održanom na Vatikanskoj konferenciji o kriznome stanju duga i dužničkoj krizi na globalnom jugu, papa Franjo je rekao da taj problem uzrokuje “jad i nevolju” za milijune ljudi širom svijeta.

“Da bismo pokušali prekinuti ciklus financiranja duga, treba stvoriti multinacionalni mehanizam… koji će uzeti u obzir globalnu prirodu problema i njegove ekonomske, financijske i društvene implikacije”, rekao je.

Godine 2020. dvadeset najsnažnijih svjetskih gospodarstava složilo se u pogledu “zajedničkog okvira” koji je trebao olakšati proces restrukturiranja duga i pomoći siromašnim zemljama da stanu na noge, no napredak je vrlo spor. Trenutačno ne postoji sveobuhvatno međunarodno pravo koje regulira međunarodne stečajeve.

“Nepostojanje takvog mehanizma ide u prilog mentalitetu ‘svatko za sebe’, pri čemu su na gubitku uvijek oni najslabiji”, rekao je papa koji je porijeklom iz Argentine, zemlje koja je triput u ovom stoljeću kasnila s plaćanjem svojega duga.

“Nemoralno je da ijedna vlada zahtijeva da njezin narod trpi neimaštinu koja je nespojiva s ljudskim dostojanstvom”, istaknuo je Sveti Otac.