Pravo je svih građana da budu pravovremeno i istinito informirani zbog čega je novinarstvo temelj demokratskog društva, a u svijetu tektonskih promjena medijska pismenost ključna je građanska kompetencija, poručili su u četvrtak organizatori festivala novinarstva Voices na otvorenju u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.

Medijska pismenost „direktno utječe na svakodnevni život europskih građana, a bez slobodnog i nezavisnog novinarstva rizik od ratova, ekonomskih kriza, političkog ekstremizma puno je veći“, objašnjava koordinator festivala Giovanni Melogli.

Novinarstvo današnjice izazvano je naglom digitalnom transformacijom i umjetnom inteligencijom, slažu se organzatori, zbog čega je važno pronaći odgovarajući zakonodavni model zaštite medija kao stupa demokratskog društva, istaknula je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, najavivši usklađivanje hrvatskog zakonodavstva s Europskim aktom o slobodi medija do jeseni ove godine, kao i rad vlade na potpori za distribuciju tiskanih medija.

U bujanju digitalnih medija i pratećim nasrtajem dezinformacija, građani „moraju biti jaki i prepoznati informaciju od dezinformacije, vjerodostojni medij od onoga što se dijeli na društvenim mrežama“, kazala je Obuljen Koržinek.

Osim ekonomskog rizika, novinari su izloženi i sigurnosnom, stoga je ovo platforma i za povezivanje novinara, rekla je predsjednica Europske federacije novinara Maja Sever.

„Dok smo se mi potrudili organizirati ovaj festival, u Ukrajini u okrugu Buči u ruskom napadu ubijena je naša kolegica Tatjana Kulik“, članica sindikata novinara Ukrajine, dodala je Sever.

Rekla je da je u ruskoj invaziji na Ukrajinu poginulo više od 100 novinara i pozdravila u publici glavnu tajnicu sindikata novinara Ukrajine Linu Kušč, ukrajinske novinare i kolege iz Bjelorusije u egzilu.

„Nismo ovdje da tražimo pomoć, da se jadamo, da govorimo kako smo napadnuti i nesigurni, ovdje smo da pokažemo hrabrost i otpor, da se povezujemo i ojačamo našu novinarsku zajednicu“, poručila je Sever, dodajući da se novinarstvo „ne brani šutnjom nego borbom“.

„Medijska pismenost je predmet odgovornosti cijelog društva“, poručio je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, koji je istaknuo da je ponosan da je drugo izdanje festivala ovdje, dodajući da to nije slučajno jer je glavni grad Hrvatske 2024. osvojio zlatnu nagradu za europsku prijestolnicu uključivosti i raznolikosti.

Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj pod čijim se pokroviteljstvom održava festival Voices, rekla je da su medijske slobode temelj vrijednosti Europske unije, dodajući da je Europa prva u svijetu koja uređuje ovo područje i da služi kao uzor drugim zemljama.

Teme kojima će se festival baviti su medijska pismenost, budućnost lokalnih medija, sigurnost novinarki i novinara, kao i inovativni formati novinarstva, a predviđeni su brojni paneli, radionice, izložbe, predavanja, kao i zabavni sadržaj.

Voices je prvi put održan 2024. u Firenci gdje se okupilo više od 1300 sudionica i sudionika. Zagrebačko izdanje traje od 27. veljače do 1. ožujka. Sudjelovanje na festivalu je besplatno.