Izložba “Umjetnost u prkos ratu – Prvi kongres kulturnih radnika Hrvatske u fundusu Hrvatskog povijesnog muzeja” otvara se u ponedjeljak navečer u Galeriji Arheološkog muzeja u Zagrebu u organizaciji Hrvatskog povijesnog muzeja (HPM).

HPM izložbu organizira potaknut 80. godišnjicom održavanja III. zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske te Prvog kongresa kulturnih radnika Hrvatske u Topuskom, koji Hrvatski povijesni muzej baštini u svojem fundusu, a izložena su umjetnička djela iz Likovne zbirke 20. stoljeća.

Izložba se temelji na rekonstrukciji Izložbe likovne umjetnosti održane od 25. do 27. lipnja 1944. godine u Topuskom na kojoj je bilo izloženo 270 radova trinaestero autora – Zvonimira Agbabe, Ive Čaće, Vilima Čerića, Lele Čermak, Marijana Detonija, Alfreda Krupe, Franje Mraza, Ede Murtića, Zlatka Price, Vanje Radauša, Stjepana Rajkovića, Vjekoslava Rukljača i Petra Šimage.

Kako ističu iz HPM-a, glavni izvori za rekonstrukciju izložbe postavljene u Galeriji Arheološkog muzeja, bile su fotografije postava Izložbe u Topuskom i brošura Prvog kongresa kulturnih radnika Hrvatske, što je rezultiralo predstavljanjem 32 originalna likovne djela devetero umjetnika – Agbabe, Čaće, Čermak, Detonija, Krupe, Murtića, Price i Radauša.

Informacije o autorima dopunjene su kratkim ratnim biografijama i citatima, bogatom fotografskom i dokumentarnom građom te memorabilijama iz HPM-a.

Na izložbi se može pogledati i jedno od najznačajnijih djela toga razdoblja – grafičko-pjesnička mapa Ede Murtića i Zlatka Price prema poemi Ivana Gorana Kovačića “Jama” otisnuta u studenom 1944. u Topuskom, a koja je “idejno nastala u ljeto iste godine za vrijeme trajanja Kongresa te nosi svevremensku ratnu poruku”, ističu iz HPM-a.

“Hrvatska povijest obilježena je brojnim potresnim događajima, no koliko god bili teški, ne možemo ih zanemarivati, već povijesne teme i mjesta hrvatske povijesti trebamo promatrati u njihovom povijesnom kontekstu”, rekla je u povodu izložbe ravnateljica HPM-a Matea Brstilo Rešetar.

Drugi svjetski rat, istaknula je, “još uvijek je tema koja u društvu podliježe raznim interpretacijama pa je ova izložba prilika da pokažemo koliko smo kao društvo zreli da povijesne događaje sagledamo isključivo kroz nepobitne povijesne činjenice, bez njihove subjektivne interpretacije ili reinterpretacije”.

Odgovornost Muzeja je, dodala je, na objektivan način prikazivati hrvatsku povijest koju baštini te dati uvid u sve glavne značajke povijesti hrvatskog naroda i hrvatske države u njenom kontinuitetu, sve do današnjih dana.

Izložba “Umjetnost u prkos ratu”, čije su autorice kustosice Hrvatskog povijesnog muzeja Maša Pokupčić i Ana Filep, pripremana je godinu dana, istovremeno s intenzivnim radovima na obnovi Muzeja, ističu iz HPM-a, dodajući da je krajnji cilj obnove realizacija stalnog postava koji će uključivati i djela ove likovne izložbe.