Nakon što su krajem lipnja čelnik koprivničko-križevačkog SDP-a Mladen Kešer i profesor Dražen Čuklić ispred bioplinare u Svetom Petru Orehovcu organizirali prosvjed, optuživši Upravu za zagađivanje tla i ilegalno dovoženje opasnog otpada, čini se kako ipak nisu bili u pravu.

S obzirom da je naš portal intenzivno pratio cijelu genezu slučaja bioplinara u Gregurovcu i Svetom Petru Orehovcu, prije mjesec dana poslali smo upit vodstvu kompanije imaju li dokaza da se tlo u križevačkom kraju ne zagađuje, odnosno da se u digestatu ne nalaze teški metali.

Podsjetimo kako je profesor Čuklić, koji je ujedno i član SDP-a, prije samo par mjeseci u javnost izašao s tvrdnjama kako se na području općine dovozi opasan otpad i digestat s teškim metalima koji završava na poljima te se time ugrožava moguća proizvodnja hrane za ljudsku i životinjsku upotrebu. Isto tako bitno je istaknuti kako se u međuvremenu Visoko gospodarsko učilište u Križevcima ogradilo od izjava profesora Čuklića koji je njihov zaposlenik.

vgu cuklic

Analiza digestata potvrdila da nema zagađivanja okoliša

U izvješću Agronomskog fakulteta u Zagrebu koje je provelo analizu digestata i tla po nalogu Državnog inspektorata utvrđeno je kako su sva očitanja u razinama dopuštenog te kako nema štetnog utjecaja za okoliš.

U izvješću se još navodi kako prema Pravilniku o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada analizirani digestat definira se kao organsko gnojivo i poboljšivač tla.

– Utvrđeni sadržaj teških metala nalazi se znatno ispod maksimalno dopuštenih količina. U digestatu nisu utvrđene klijabilne biljne sjemenke, primjese plastike, stakla, metala i mineralnih čestica. Sadržaj živih bakterija nalazi se u količini nižoj od 1000 što je sukladno Pravilniku gornja dopuštena granica. Sadržaj organskih onečišćujućih tvari nalazi se ispod maksimalno dopuštenih količina.

Sukladno normi HRN ISO 7851 Gnojiva i poboljšivači tla – Razvrstavanje, a temeljem navedenih analitičkih podataka, analizirani digestat može se razvrstati u organske poboljšivače tla te svoju primjenu može naći u poljoprivrednoj proizvodnji u svrhu ishrane bilja, podizanju razine organske tvari u tlu i poboljšanju fizikalno-kemijskih i mikrobioloških značajki tla – piše u službenom Izvješću gdje se na kraju navodi kako su utvrđene količine teških metala u analiziranom uzorku digestata ispod maksimalno dopuštenih količina te je njegova primjena moguća na svim tlima.

Iz bioplinare izražavaju zadovoljstvo pristiglim rezultatima koji će umiriti mještane i cjelokupnu javnost.