U Osnovnoj školi Đurđevac u tijeku je provedba preventivnog programa Trening životnih vještina.
Trening životnih vještina primarni je program prevencije ovisnosti namijenjen učenicima 3. i 7. razreda. Cilj je osnažiti djecu i mlade, njihove roditelje i djelatnike obrazovnih i zdravstvenih ustanova u svrhu smanjenja rizičnih ponašanja koja mogu voditi prema ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama. Važno je senzibilizirati javnost za problematiku ovisnosti te prepoznati znakove rane ovisnosti, ali i raditi na odgodi prvog konzumiranja.
Kroz radionice koje se provode učenici će se upoznati sa svim štetnostima ovisničkih i neprimjerenih ponašanja te razvoju životnih vještina koje učenike čine spremnijima za djelotvorno suočavanje sa izazovnim životnim situacijama i problemima. Program učenicima pomaže razviti socijalne i komunikacijske vještine, vještine odlučivanja i rješavanja problema. Pomaže u suočavanju s anksioznošću i stresom, odupiranju vršnjačkom pritisku i nasilju te ih poučava asertivnosti.
Za razliku od tradicionalnih programa prevencije koji se temelje na pružanju informacija Trening životnih vještina temelji se na razvoju osobina važnih u sprečavanju razvoja ovisničkog ponašanja. Učenici uče širok spektar osobnih i socijalnih vještina kojima bi se smanjila potencijalna motivacija za korištenje sredstava ovisnosti, a uz to uče i kako primijeniti te vještine u situacijama u kojima mogu iskusiti socijalni pritisak za korištenje psihoaktivnih tvari.
Tijekom prošle školske godine razrednice 3. i 7. razreda te stručna suradnica logopedinja prošle su edukaciju važnu za provođenje programa. Učiteljice uključene u program su razrednice trećih razreda Mirna Šandrovčan, Barbara Šignjar, Senka Pavešić, Silvija Topolčić, Monika Rupčić, Olga Lazar, Martina Krajcar Baltić te razrednice sedmih razreda Ana Cenkovčan, Arijana Lenardić, Elena Zobunđija, Katica Tomrlin i logopedinja Dorotea Plantak.
U sklopu projekta, dr. Maja Blažeković održala je predavanje za roditelje učenika 3. i 7. razreda u kojima ih je upoznala s projektom. O svom iskustvu govorio je član Kluba liječenih alkoholičara Centar Koprivnica Dražen Srednoselec.
Razrednici su tijekom rujna i listopada s učenicima na satovima razrednika proveli radionice. Učenici jako dobro prihvaćaju radionice, sudjeluju u raspravama i usvajaju vještine. U provedbi radionica pomažu priručnici i radne bilježnice s korisnim vježbama. Priručnike je osigurao Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije. Učenici 3. razreda do kraja studenog proći će 8 radionica, a učenici 7. razreda 6 radionica. Završetak provedbe predviđen je krajem studenog nakon čega slijedi završna evaluacija programa.