Saborska oporba u utorak je poručila da će zbog uhićenja bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša tražiti odgovornost SOA-e i policije jer nisu upozorili na “povezanost ministra s podzemljem i sumnjivim srpskim kapitalom”.

“Imamo državu u kojoj podzemlje ministra zove ‘Mali’, u kojoj ugledni liječnici s podzemljem rade dilove, u kojoj se glavni državni odvjetnik s podzemljem vozi po noći i onda o tome laže javnosti, u kojoj se, nakon što se kao HDZ-ovac zaposlite preko veze, napredujete preko veze, kradete preko veze, na kraju čak i hapsi preko veze, ako baš do toga mora doći”, ustvrdila je na konferenciji za novinare zastupnica i predsjednička kandidatkinja Možemo Ivana Kekin.

Tražit će odgovore SOA-e

Upozorila je na potencijalni sukob nadležnosti između EPPO-a i DORH-a jer njihove optužnice očigledno nisu iste, a problem je što po hrvatskom zakonodavstvu o nadležnosti odlučuje glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, što je u suprotnosti s Uredbom Vijeća EU.

Najavila je da će Možemo u saborsku proceduru ponovno uputiti prijedlog izmjena Zakona o provedbi Uredbe Vijeća EU o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem EPPO-a, kako bi o sukobu nadležnosti EPPO-a i DORH-a odlučivao Vrhovni sud.

„Uredba jasno kaže da Sud EU mora imati mogućnost razrješenja kad nadležnost nije jasna. Da bi to Sud EU mogao, zahtjev mu mora uputiti nacionalno tijelo, a to nacionalno tijelo ne može biti glavni državni odvjetnik nego sud”, kaže Kekin.

Također će tražiti ocjenu ustavnosti Zakona o provedbi Uredbe Vijeća jer zakon nije usklađen s uredbom, a neusklađenost s europskim pravom predstavlja povredu Ustava.

Zastupnica Možemo Sandra Benčić najavila je da će na sjednici Odbora za nacionalnu sigurnost tražiti odgovore od SOA-e je li prikupljala podatke o djelovanju tvrtke Medical Innovation Solutions i njenom direktoru i vlasniku Saši Pozderu, kao i podatke o djelovanju tvrtki čiji su vlasnici i ili članovi uprave Hrvoje Petrač i njegovi sinovi Novica i Nikola Petrač.

Pitat će i je li SOA detektirala moguće rizike i povezanost osoba iz tih tvrtki s državnim dužnosnicima i o tome izvijestila predsjednika Vlade, Sabora i Republike ili Vijeće za nacionalnu sigurnost.

Zastupnik Mosta i predsjednik Odbora za pravosuđe Nikola Grmoja izvijestio je kako je na sjednici Odbora za pravosuđe predložio sazivanje tematske sjednice o sukobu nadležnosti DORH-a i EPPO-a.

“Ne znam hoće li biti sazvana, to je pitanje za vladajuću većinu, vidjet ću kako oni dišu jer ako nemamo većinu za taj prijedlog neću ga staviti na glasovanje”, najavio je.

Mogli bismo, kaže, likovati jer smo upozoravali na Beroša još od vremena pandemije, no to je teška tema koja kod svakog građana izaziva bol jer vidi da mafijaši i sumnjivi srpski kapital osnivaju tvrtke u Hrvatskoj i ulaze u sustav javnog zdravstva.

Vidimo da su poslovali i prije deset godina, ne samo u ovoj Vladi, a nitko ne reagira, rekao je Grmoja.

Njegov stranački kolega Zvonimir Troskot optužio je policiju i SOA-u da su “izdali europske istražitelje zbog mafije, sumnjivog srpskog kapitala i vrlo mutnih likova koji su bili vezani još na bivšu obavještajnu službu Jugoslavije”.

Tražit ćemo odgovornost SOA-e i pitati je li upozorila premijera na povezanost ministra zdravstva sa sumnjivim srpskim kapitalom, a potencijalno i srpskim podzemljem i obavještajnim službama. Ako nisu, trebalo bi cijelo vodstvo ne samo MUP-a nego i SOA-e podnijeti ostavke i preuzeti odgovornost za propust u čuvanju nacionalne sigurnosti, poručio je.

Tko je povezan s Rusijom

Plenković cijelu oporbu etiketira da je povezana s Rusijom, dok u svom dvorištu ima ljude povezane sa srpskim kapitalom, a poznata je poveznica između Rusije i Srbije, ustvrdio je Troskot ocijenivši da je riječ o velikoj ugrozi nacionalne sigurnosti.

Predsjednik Mosta Božo Petrov očekuje rebalans proračuna za iduću godinu jer je, kaže, rađen prije otkrivanja afere i predviđa povećanje na stavci Ministartsva zdravstva u koje su se “ugradili Beroš, Pozder i Petrač”.

Sada, ako su maknuti, znači li to da će biti novca za djecu s posebnim potrebama, za one kojima trebaju skupi lijekovi i operacije? Kada se namire kokošari, onda valjda dođe vrijeme da ima novca i za običan puk, ironičan je Petrov.

Arsen Bauk (SDP) smatra da je ostalo nerazjašnjeno to što glavni državni odvjetnik i EPPO govore suprotne stvari oko poštivanja Uredbe. Glavni državni odvjetnik tvrdi da EPPO ne postupa u skladu s Uredbom, EPPO kaže da postupa, a obje strane tvrde da nisu znale da oni drugi provode istragu.

„Ako postoje problemi u suradnji između dva tijela koja su zadužena za progon kaznenih djela, bilo bi dobro da barem članovi Odbora za pravosuđe na zatvorenoj sjednici saznaju da problem postoji”, smatra Bauk.