U suradnji s Mljekarskim listom – časopisom za unaprjeđenje proizvodnje mlijeka donosimo priču obitelji Pleško iz Čepelovca, nedaleko Đurđevca u Koprivničko-križevačkoj županiji,

…marljivost, organiziranost i obiteljska sloga oplemenjena ljubavlju za obiteljski posao jamstvo su uspješnog poslovanja, pa i u ova za hrvatsko mljekarstvo teška vremena…

Naši domaćini, obitelj Pleško iz Čepelovca kod Đurđevca, nositelji su vrlo snažne poruke “Nikad kraja optimizmu” kojom su završili proteklu godinu, ponovno tešku za proizvođače mlijeka i sve poljoprivrednike. Upravo tako – optimistično – u budućnost gleda nositelj poljoprivrednoga gospodarstva, tridesetpetogodišnji Zoran Pleško, ali i njegova supruga Valentina te roditelji Marijana i Draško, koji cijeli svoj radni vijek malo pomalo grade obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, pomno planirajući svaki korak u cilju unapređenja proizvodnje.

pleško

– Danas na farmi imamo 103 grla goveda, od čega je 55 mliječnih krava holstein pasmine a ostalo su junice i telad. Naše krave prosječno daju oko 7800 kg mlijeka godišnje u standardnoj laktaciji. Rekao bih kako svoj teško zarađeni novac nismo trošili izvan poljoprivrede, kupovali smo zemlju, gradili silose, obnavljali mehanizaciju, a siguran sam da će doći vrijeme kad ćemo malo lakše i opuštenije živjeti. Ipak, nama je prioritet poljoprivreda i tu nam mora sve biti posloženo – predstavljajući svoje gospodarstvo kaže Zoran Pleško.

Postupno i sigurno, ali oprezno

Obrađuju 150 ha zemlje, od čega je trećina vlastite a ostalo seoska u zakupu, na kojoj proizvode krmu za svoje visokomliječne krave – od kukuruza, ljuljeva pa do pšenice i ječma. – Suprug i ja krenuli smo u proizvodnju mlijeka s pet kravica, i to prije tridesetak godina. Moram istaknuti kako je proizvodnja mlijeka u našoj obitelji tradicionalna djelatnost.

Sredinom devedesetih godina stado se povećavalo a u staji je bila isključivo simentalska pasmina, i to 25 krava. Za ozbiljniju, odnosno intenzivnu proizvodnju odlučujemo se 2005. godine kada gradimo suvremenu farmu muznih krava, u koju uz postojeće simentalke dolaze i holstein junice iz uvoza. Dakle, uzeli smo kredit kod komercijalne banke, a ostvarili smo i povrat kapitalnih ulaganja, 19% povrata sredstava, s kojima smo odmah umanjili daljnji iznos kredita.

I na tim smo temeljima dalje nadograđivali svoju proizvodnju, dakle ostavljali smo svoj rasplodni pomladak, tako da smo danas tu gdje jesmo – u nekoliko rečenica ispričala nam je gospođa Marijana svoju životnu priču koja, sigurni smo, nije bila nimalo laka, jer danas ovo što vidimo na gospodarstvu sigurno je plod velikoga i mukotrpnog rada i odricanja cijele obitelji.

Ponosni i zadovoljni roditelji

Sigurno, i na svakom koraku vidljivo je da su Marijana i Draško Pleško veoma ponosni na svog sina Zorana i snahu Valentinu, koji nastavljaju s obiteljskom proizvodnjom mlijeka. I u ovoj je obitelji, poput drugih koje smo predstavljali u našem časopisu, ključ uspjeha – kvalitetno obavljanje posla uz međusobno uvažavanje i dogovor u obitelji tko će koje poslove obavljati. I sami kažu, ako postoji dogovor onda se kontinuirano ide naprijed.

pleško

– Naše se gospodarstvo razvijalo polako i postupno, nekad je bilo malo i imali smo samo pet krava, a danas je tu gdje jest, što možete i vidjeti – mi smo s puno odricanja ali redovito otplaćivali kredite i sve svoje obveze, a nadam se da će tako ostati do kraja otplate. Najveći problem za nas predstavljaju cijene repromaterijala koje se katkad drastično mijenjaju, što u proizvodnji mlijeka predstavlja veliki problem – posebno ističu naši domaćini.

Dobra suradnja i edukacija

Uredno vraćanje kredita tijekom cijeloga desetogodišnjeg razdoblja od kada je izgrađena nova staja uz istovremeno postizanje dobrih proizvodnih rezultata bilo je moguće jedino slušajući struku i partnera – mljekaru kojoj isporučuju mlijeko.

Riječ je dakako o mljekari Dukat, s kojom surađuju dugi niz godina, a otkad se proizvodnjom mlijeka intenzivno bave, intenzivno rade i na unapređenju svih segmenata proizvodnje – od kvalitete mlijeka, nabave repromaterijala pa do unapređenja hranidbenog statusa visokomliječnih krava. – Mi smo zadovoljni tom suradnjom, a djelatnik Dukata inženjer Josip Jurić zapravo nam svakodnevno pomaže u tehnologiji, pogotovo kada je o hranidbi riječ.

Na temelju analiza krme i analiza mlijeka daje nam preporuke kako korigirati obrok krava, ali i daje nam gotove recepture za krmne smjese, ovisno o stadiju laktacije. Svakodnevna kvalitetna komunikacija i uvažavanje rezultiraju visokom proizvodnjom mlijeka prvog razreda kvalitete, zdravim kravama koje ostaju u proizvodnji sedam i više godina.

Kao i u ostatku Koprivničko-križevačke županije, i ovdje su poljoprivredne parcele dosta rascjepkane, što stvara dodatne probleme i povećava troškove proizvodnje. Ipak, i unatoč tome, Pleškovi proizvedu dovoljne količine krme kako bi kravama osigurali kvalitetnu hranidbu, u kojoj svi sastojci moraju biti izbalansirani u odgovarajućim omjerima.

Uvažavanje struke

Kako bi se poljoprivredno gospodarstvo koje se bavi proizvodnjom mlijeka kontinuirano razvijalo neophodno je slušati struku, a neizostavna literatura nam je i Mljekarski list – kaže nam Zoran, koji osim dobre suradnje s Dukatom ističe isto tako dobru suradnju s Veterinarskom stanicom Đurđevac, čiji su stručnjaci svakodnevno prisutni na gospodarstvu.

– Na ovom je gospodarstvu napravljeno nekoliko diplomskih radova, magisterija i doktorata, tu smo radili kompletne biokemijske pokazatelje važne za hranidbeni status krava. Danas im savjetujemo kako što manje koristiti antibiotike, korištenjem novih tehnologija, primjerice ozona, koji je moćan oksidans s brzo djelujućim svojstvima.

Zapravo, kada god smo radili projekte ova obitelj bila je prva kojoj smo se obratili, i uvijek su prihvatili suradnju, bili strpljivi i dobronamjerni, i to je zapravo osobina koja nam nedostaje na terenu, i to sve više – kaže nam dr. sc. Dražen Đuričić, veterinar iz đurđevačke veterinarske stanice, s kojim godinama rade na unapređenju zdravlja stada.

đuričić

Promocija mlijeka

Dodatno veselje i radost ovoj uglednoj i svakog poštovanja vrijednoj obitelji svakako su tri školarke – Tea, Ema i Mia – polaznice osnovne škole u Đurđevcu, s kojom su ove godine za sve učenike na svom gospodarstvu organizirali Dane mlijeka, prema uzoru na proslavu Svjetskog dana školskog mlijeka na zagrebačkom Bundeku.

Doista je bilo ugodno slušati gđu. Valentinu koja je s puno žara i uloženog vremena željela udovoljiti svojim kćerima i njihovim školskim kolegicama i kolegama, spremno i primjereno njihovoj dobi vjerno predočiti život na farmi i objasniti kako nastaje mlijeko i koliko je ono važno u njihovoj prehrani.

Kvalitetna hranidba osnovi je preduvjet visoke proizvodnje mlijeka, ali i dugovječnih krava – kaže Zoran Pleško

pleško

Dr. sc. Dražen Đuričić iz Veterinarske stanice Đurđevac redovito se brine o zdravlju stada uzornoga gospodarstva obitelji Pleško. Potpora je koju ova obitelj cijeni, i zaista predstavlja veterinara kakvog hrvatski stočari trebaju. Pravi veterinar dostupan je 24 sata na dan i potpuno je posvećen svome poslu – kažu Pleškovi

Josip Jurić, dipl. ing., igra važnu stručnu ulogu u postizanju izvrsnih proizvodnih rezultata na ovom gospodarstvu, što pridonosi povjerenju i dobrim partnerskim odnosima obitelji Pleško s mljekarom Dukat, s kojom surađuju od samih početaka bavljenja ovim poslom i ne libe se isticati koliko cijene uredno i korektno poslovanje mljekare Dukat, naročito kada je o redovitoj isplati mlijeka riječ

 

6

Izvor: Mljekarski list – časopis za unaprjeđenje proizvodnje mlijeka

Autori: Vera Volarić/Zoran Bašić

Hrvatska mljekarska udruga/www.hmu.hr/[email protected]

prigorski.hr