Aktualni olimpijski doprvaci i domaćini ovogodišnjih OI, košarkaši Francuske u susretu su 1. kola skupine B u Lilleu svladali Brazil, kojega vodi hrvatski stručnjak Aleksandar Petrović, sa 78-66 (15-23, 24-13, 18-9, 21-21).

Zahvaljujući odličnom dalekometnom šutu na startu utakmice Brazil je bio u prednosti najvećim dijelom prvog poluvremena, ali nakon što je stao šut Francuska se vratila u igru te na poluvrijeme otišla s prednosti 39-36.

Ključnom se pokazala treća četvrtina kada se Francuska odlijepila na dvoznamenkastu prednost te ju u zadnjih 10 minuta rutinski održavala.

Odlični mladi Victor Wembanyama sa 19 koševa i 9 skokova te veteran Nicolas Batum sa 19 ubačaja predvodili su Francusku, dok su Cristiano Felicio i Leo Meindl sa po 14 poena bili najefikasniji kod Brazila.

Ranije u subotu je u prvom susretu ove skupine svjetski prvak Njemačka bez problema svladala Japan sa 97-77 (28-21, 24-23, 22-17, 23-16). Franz Wagner sa 22 i Daniel Theis sa 18 koševa bili su najbolji kod Njemačke, dok je Rui Hachimura zabio 20 za Japan.

U prvoj utakmici skupine A Australija je nadigrala Španjolsku sa 92-80 (31-21, 18-21, 20-18, 23-20). Jock Landale je ubacio 20 uz 9 skokova za Australiju, veteran Patty Mills je dodao 19, dok je Santi Aldama sa 27 pogodaka bio najbolji kod Španjolske. Kasnije u subotu će u ovoj skupini još igrati Grčka i Kanada.

Plasman u četvrtfinale izborit će dvije prvoplasirane reprezentacije iz svake od tri skupine te dvije najbolje trećeplasirane reprezentacije.